Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

06. augusta 2010

Schmitt sa stal novým maďarským prezidentom



Pál Schmitt v piatok zložil slávnostnú prísahu a oficiálne sa tak stal ...



Zdieľať
pal schmitt Vľavo nový maďarský prezident Pál Schmitt, vpravo už bývalý maďarský prezident Laszlo Solyom.

Foto: SITA/AP
BUDAPEŠŤ 6. augusta (WEBNOVINY) - Pál Schmitt v piatok zložil slávnostnú prísahu a oficiálne sa tak stal novým maďarským prezidentom. Blízky spojenec premiéra Viktora Orbána prevzal prezidentskú funkciu po odchádzajúcom Lászlóvi Sólyomovi, ktorý mu oficiálne odovzdal svoj úrad už vo štvrtok. Inaugurácia nového prezidenta sa uskutočnila v Sándorovom paláci, jej priebeh však narušil silný dážď. Na ceremónii sa celkovo zúčastnilo 200 hostí. Šesťdesiatosemročný Schmitt, bývalý europoslanec a vrcholový športovec, sa narodil 13. mája 1942 v Budapešti. Po štúdiu na ekonomickej univerzite absolvoval najskôr úspešnú športovú kariéru. Ako najúspešnejší maďarský šermiar získal zlaté olympijské medaily v rokoch 1968 a 1978 a tituly majstra sveta v rokoch 1970 a 1971. Následne presedlal na kariéru športového funkcionára, v roku 1983 ho zvolili za člena Medzinárodného olympijského výboru a v roku 1986 sa stal šéfom Maďarského olympijského výboru.
Od roku 1993 slúžil Schmitt ako veľvyslanec Maďarska v Španielsku, neskôr vo Švajčiarsku. S podporou Fideszu v roku 2002 neúspešne kandidoval na post primátora Budapešti. V roku 2003 do tejto strany aj vstúpil a stal sa jej podpredsedom, ktorým bol až do roku 2007. V roku 2004 bol na čele kandidátky Fideszu zvolený do Európskeho parlamentu, neskôr sa stal podpredsedom frakcie Európskej ľudovej strany-Európskych demokratov (EĽS-ED). Postu europoslanca sa vzdal, keď ho v máji zvolili za predsedu maďarského parlamentu.

Schmitt sa vo svojom prejave po zložení prísahy zaviazal "vytvárať tlak na prijímanie zákonov v prospech obyvateľov Maďarska" a taktiež prisľúbil "ochraňovať a obohacovať maďarský jazyk". Nový líder zároveň vyjadril potrebu zmeniť preambulu maďarskej ústavy, ktorá by podľa neho mala obsahovať odkaz na kresťanstvo a Svätú stolicu.

Dnes už bývalého predsedu maďarského parlamentu zvolili poslanci za prezidenta 29. júla, pričom sa za neho vyslovila jasná väčšina 386 poslancov. Stal sa tak štvrtým demokraticky zvoleným prezidentom Maďarska. Ten má prevažne reprezentatívnu funkciu, má však aj niekoľko právomocí, vďaka ktorým môže na maďarskej politickej scéne výrazne zamiešať karty, napríklad môže posielať zákony na preskúmanie ústavnému súdu.

SITA/AFP/MTI

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Radičová navrhuje analýzu predvolebných zmlúv
<< predchádzajúci článok
Doprastav bude prepúšťať v druhej polovici augusta