Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

18. septembra 2012

Satanské verše by už nevydali, myslí si Rushdie



Indicko-britský spisovateľ Salman Rushdie si myslí, že jeho slávny román Satanské verše (1988) by sa dnes pre atmosféru “strachu a nervozity” nemohol dostať na pulty predajní. ...



Zdieľať
salman rushdie BRATISLAVA 18. septembra (WEBNOVINY) - Indicko-britský spisovateľ Salman Rushdie si myslí, že jeho slávny román Satanské verše (1988) by sa dnes pre atmosféru “strachu a nervozity” nemohol dostať na pulty predajní.


“Knihu, ktorá bola taká kritická k islamu, by dnes vydali len ťažko,” uviedol pre BBC 65-ročný autor, ktorého Satanské verše v niekoľkých krajinách zakázali a tiež sa mu vyhrážali zabitím.

Vydavateľom však odkazuje, aby boli odvážnejší. “V slobodnej spoločnosti žijete len vtedy, keď viete, že máte právo povedať a robiť niektoré veci,“ vyhlásil.

“Keď sa pozriete na to, ako náboženský extrémizmus napáda slobodu slova, tak týchto ľudí stále obviňujú z rovnakých vecí. Rúhanie, kacírstvo, urážka, útok, to všetko je stredoveký slovník,” vyjadril sa.

Rushdie poukázal tiež na to, že nedávno televízia Channel 4 pre rôzne hrozby zrušila vysielanie dokumentu Islam: The Untold Story (v preklade Islam: Nevypovedaný príbeh). Podľa neho napríklad aj toto naznačuje, že v spoločnosti vládne spomínaná atmosféra strachu.

Spisovateľ však uznal, že mnohí z tých, ktorí kedysi proti nemu usporadúvali protesty, už svoje vlastné konanie odsúdili. “Zdá sa, že niektorí prijali argument o slobode slova a pochopili, že ak oni majú právo povedať, čo cítia, nie je správne zabraňovať v tom ostatným ľuďom, ktorí cítia niečo iné,” uviedol.

Rushdie je celosvetovo známy a uznávaný spisovateľ, ktorý za svoje dielo Deti polnoci (1981) získal prestížnu Man Booker Prize. Niekoľko rokov žil pod policajnou ochranou po tom, ako iránsky veľký ajatolláh Chomejní žiadal vo fatve jeho smrť za spomínané Satanské verše, ktoré sú podľa neho urážkou islamu.

Dnes v angličtine vyšli jeho memoáre, ktoré nazval Joseph Anton: A Memoir. Práve toto meno používal, keď bol nútený skrývať sa a ide o odkaz na jeho obľúbených spisovateľov, Josepha Conrada a Antona Pavloviča Čechova. Britská kráľovná Alžbeta II. Rushdieho v roku 2007 povýšila do rytierskeho stavu.

Informácie zverejnila webstránka www.bbc.co.uk.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Speváčka Anastacia chystá nové albumy, bude z nej rockerka
<< predchádzajúci článok
Thomas Puskailer nakrúca romantický film Im weissen Rössl