Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

20. septembra 2016

SaS žiada vládu neschváliť Procházku za sudcu Všeobecného súdu EÚ



Na snímke Radoslav Procházka.



Zdieľať
Na snímke Radoslav Procházka. Foto: TASR/Lukáš Grinaj
Bratislava 20. septembra (TASR) – Opozičná parlamentná strana Sloboda a Solidarita žiada vládu, aby zamietla kandidatúru Radoslava Procházku na dodatočného sudcu Všeobecného súdu EÚ. Post, na ktorý smeruje, totiž považuje za politickú trafiku.


Procházka v pondelok (19.9.) presvedčil Súdnu radu, ktorá tesnou väčšinou jedného hlasu odsúhlasila jeho kandidatúru. Podľa SaS sa rada týmto rozhodnutím snaží prebudovať váženú európsku súdnu inštitúciu na trafiku, pretože odporučila do sudcovskej funkcie bývalého predsedu strany #Sieť.

„Ak toto poľutovaniahodné dielo dokoná vláda Slovenskej republiky, medzinárodná blamáž bude na svete,“ domnieva sa predseda opozičnej strany Richard Sulík. V súčasnosti nezaradený poslanec slovenského parlamentu Procházka podľa neho nemá predpoklady riešiť spory na medzinárodnej úrovni.

„Nezvládol totiž ani tie domáce vo vlastnej strane, vo vzťahu k voličom a v konečnom dôsledku i vo vzťahu k sebe,“ vysvetlil Sulík. „Radoslav Procházka má sklony klamať, podvádzať a získavať zdroje na financovanie svojich politických aktivít obskúrnym spôsobom,“ doplnil.

Podľa liberálov je nateraz posledným prešľapom Procházku podpora ministra vnútra Roberta Kaliňáka a premiéra Roberta Fica (obaja Smer-SD) v kauze Bašternák. „Človek s takýmto vlažným prístupom k morálke nemôže byť sudcom, pretože by sa tým dehonestoval nielen sudcovský stav, ale v očiach verejnosti aj atribúty spravodlivosti, medzi ktoré nesporne patria morálne bezúhonní sudcovia,“ uviedol poslanec NR SR a tímlíder SaS pre spravodlivosť Alojz Baránik.



„Dôrazne preto žiadame vládu Slovenskej republiky, aby Radoslava Procházku do funkcie sudcu Všeobecného súdu v Luxemburgu nenavrhla a nešírila tak o sebe do sveta zvesť, že stratila súdnosť,“ apeloval Baránik.

Za Procházku hlasovalo 10 z celkovo 17 prítomných členov Súdnej rady. Opätovnú voľbu musela predsedníčka rady Jana Bajánková vypísať po tom, ako začiatkom tohto roka neuspela v Luxemburgu pôvodná kandidátka Slovenska Mária Patakyová pre nedostatočnú znalosť francúzštiny, ktorá je na súde pracovným jazykom. V júni potom Súdna rada nezvolila nikoho, keď jedinému kandidátovi Jánovi Mazákovi chýbal jediný hlas.

Na snímke Richard Sulík z SaS. Foto: TASR - Dano Veselský


V prípade, že vláda schváli Procházku, bude jeho kandidatúru posudzovať ešte poradný výbor zriadený pri Všeobecnom súde EÚ. Bývalý šéf #Siete sa neobáva, že by vypočutím neprešiel. V pondelok uviedol, že v prípade jeho rozhodnutia kandidovať je dôležitá dlhoročná orientácia na európsku judikatúru a európske súdnictvo v minulosti.

Za chyby, ktorých sa dopustil ako predseda mimoparlamentnej #Siete, sa ospravedlnil a vzdal sa jej vedenia. „Uvedomujem si, že je to doma vnímané citlivo, ale na pôde súdneho dvora to nemá dôvod byť takto vnímané,“ povedal členom rady na margo svojho pôsobenia v politike.

Procházka by mal obsadiť jedno z dodatočných miest, ktoré sa Slovensku podarilo vybojovať v rámci reformy luxemburského súdu. Obsadené malo byť už k 1. septembru, tento termín však Slovensko nestihlo. Všeobecný súd EÚ je prvou inštanciou Súdneho dvora EÚ a bol zriadený, aby sa zabezpečila európskym občanom dvojstupňová súdna kontrola v určitých oblastiach a odbremenil sa samotný Súdny dvor EÚ.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Korčok: Dohode medzi EÚ a Kanadou by nič nemalo stáť v ceste
<< predchádzajúci článok
Americký miliardár investuje 500 miliónov USD na pomoc utečencom