Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

26. septembra 2018

SaS víta iniciatívu za dostupnosť vyučovania na ZŠ v slovenskom jazyku



Na archívnej snímke Branislav Gröhling (SaS).



Zdieľať
Na archívnej snímke Branislav Gröhling (SaS). Foto: TASR - Štefan Puškáš
Šamorín 26. septembra (TASR) – Opozičná strana Sloboda a Solidarita (SaS) sa pripája k iniciatíve Moderný Šamorín pre všetkých, na ktorú nadviazala aj Iniciatíva BKZ za slovenské triedy v Rohovciach a vyzýva starostov i poslancov na zmiešaných územiach, aby zabezpečili dostupnosť vyučovania na základných školách (ZŠ) v slovenskom aj maďarskom jazyku.


Ako uviedla poslankyňa NR SR a odborníčka SaS na inkluzívne vzdelávanie Zuzana Zimenová, sledujú zápas slovenských rodičov v okrese Dunajská Streda o zvýšenie školských kapacít pre vyučovanie v slovenskom jazyku. „Podľa ústavy je školská dochádzka povinná a občania majú právo na bezplatné vzdelanie v základných školách. Je povinnosťou orgánov verejnej moci vytvárať také podmienky, aby bolo toto právo naplnené pre občanov Slovenska bez ohľadu na to, k akej sa hlásia národnosti,“ dodala.

Iniciatíva Moderný Šamorín pre všetkých dlhodobo upozorňuje na kapacitný problém slovenskej základnej školy v Šamoríne. Aktivita rodičov z Rohoviec (Iniciatíva BKZ) nadviazala na ich činnosť. Na svojej webovej stránke uvádza podobne ako Iniciatíva BKZ aktivity v oblasti možnosti zriadenia slovenských tried v dunajskostredskom okrese.

Obe iniciatívy aj strana SaS si myslia, že ignorantský postoj samospráv k oprávneným požiadavkám rodičov môže viesť k nárastu napätia na zmiešaných územiach, k pocitom nespravodlivosti a diskriminácie.

Podľa poslanca NR SR Branislava Gröhlinga (SaS) by bolo vhodné zriadiť základné školy, v ktorých bude možné žiakom a ich rodičom ponúkať oba vzdelávacie programy – jeden s vyučovacím jazykom slovenským a druhý s vyučovacím jazykom maďarským. "V praxi by to znamenalo, že voľné kapacity v základných školách s vyučovacím jazykom maďarským sa budú využívať aj na vzdelávanie slovenských detí v slovenskom jazyku. Dobrým príkladom je gymnázium v Šamoríne, kde sa už roky o jeden priestor – teda budovu, jedáleň, telocvične i školský dvor – delia slovenskí i maďarskí žiaci a ich učitelia,“ dodal.

Poslanci sa vyjadrili, že ide o neochotu samospráv na Žitnom ostrove. „Problém je v tom, že viac ako hľadanie riešení v týchto citlivých otázkach ich zaujímajú kšefty a rozdelenie sfér vplyvu. Reálne problémy občanov sú na vedľajšej koľaji,“ upozornili Gröhling a Zimenová.

Prednedávnom sa problematikou zriadenia slovenských tried zaoberal aj predseda vlády Peter Pellegrini (Smer-SD), ktorý po stretnutí so starostom obce Rohovce začiatkom septembra, kde sa nezriadili slovenské triedy, podotkol, že legislatívne zmeny by mohli prísť už onedlho, čím sa zmenia podmienky na nadchádzajúci školský rok. Na zmiešaných územiach sa budú musieť obce dohodnúť, v ktorej škole sa bude poskytovať vyučovanie v jazyku menšiny a naopak. Ak sa samosprávy nebudú schopné do určitého dátumu dohodnúť, následne prevezme iniciatívu štát, ktorý za ne rozhodne a proti tomuto rozhodnutiu sa nebudú môcť odvolať.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Zadržali Čečenca podozrivého z prípravy teroristického útoku
<< predchádzajúci článok
USA sťahujú niektoré raketové systémy Patriot z Blízkeho východu