Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

26. februára 2010

SaS: Školné aj na základných a stredných školách



V prípade úspechu v júnových parlamentných voľbách chce strana Sloboda a Solidarita (SaS) umožniť vyberať poplatky aj za štúdium na ...



Zdieľať
Richard Sulík

Foto: SITA/Nina Bednáriková

BRATISLAVA 26. februára  - V prípade úspechu v júnových parlamentných voľbách chce strana Sloboda a Solidarita (SaS) umožniť vyberať poplatky aj za štúdium na základných a stredných školách. V súčasnosti smú školné inkasovať iba súkromné školy. Peniaze si môžu pýtať aj vysoké školy, ale len od externistov a študentov, ktorí prekročia štandardnú dĺžku štúdia, respektíve si robia už druhú vysokú školu. V rámci povinnej školskej dochádzky chce SaS určiť minimálnu sieť základných škôl a školských zariadení, ktoré nebudú oprávnené vyberať školné od rodičov. "My dnes nemáme presne určené, ako má minimálna sieť vyzerať, ale vieme určite, že nejaká minimálna sieť musí byť," uviedol pre agentúru SITA Ivan Juráš z SaS.

Strana neuvažuje nad vymedzením limitov poplatkov, školy by si tak mohli určovať ich výšku samostatne a ľubovoľne. "Nastavíme tak atraktívne normatívy, že o tých študentov, ktorí budú chcieť študovať a budú ten normatív prinášať do školy, bude taký záujem, že školy sa budú predbiehať v tom, aby tým študentom mohli svoje školy poskytnúť," konštatuje Juráš. Dodáva, že pre školy by bolo kontraproduktívne až likvidačné stanoviť vysoké školné. "Sme presvedčení, že budú veľmi starostlivo zvažovať, či zavedú poplatky. Myslíme si, že normatívy nastavíme tak atraktívne, že tie poplatky školy zavádzať nebudú," nazdáva sa Juráš. Stredné školy, ktoré sa rozhodnú nepýtať si školné, podľa neho nezaniknú.

SaS chce postaviť financovanie škôl na normatívoch. Navrhuje, aby normatív na žiaka strednej školy v plnom rozsahu pokryl náklady bežnej školy, pričom jeho výška by sa odvíjala od finančnej náročnosti študijného odboru žiaka. "Oproti súčasne nastaveným normatívom majú normatívy navrhované SaS v oveľa väčšej miere reflektovať reálne náklady škôl," tvrdí Juráš. Podľa SaS sa má v školskom systéme zrovnoprávniť postavenie škôl a to bez ohľadu na to, kto je ich zriaďovateľom.

Poslankyňa Národnej rady SR Oľga Nachtmannová (Smer-SD) návrh sulíkovcov odmieta. Tvrdí, že popiera princíp ústavy, ktorá zaručuje občanom právo na bezplatné vzdelanie na základnej i strednej škole. "Mnoho sociálne slabších rodín by si nemohlo dovoliť poslať svoje deti do školy," uviedla pre agentúru SITA Nachtmannová s tým, že návrh je diskriminačný. Rovnako nesúhlasí ani so spoplatnením štúdia na vysokých školách. Školné akceptuje len v tej forme, aká je nastavená v súčasnosti.

Predsedníčka školského parlamentného výboru Tatiana Rosová (SDKÚ-DS) upozorňuje, že návrh SaS nekorešponduje so slovom "solidarita", ktorý strana nesie v názve. Problém vidí v tom, že SaS nevymedzuje rozsah škôl, ktoré by si poplatky nesmeli pýtať. "Ak budeme mať vládu, ktorá sa zhodne na tom, že v rámci minimálnej siete stačí v každom okrese jedna nespoplatnená škola, tak tu máme spoplatnené školstvo. Je to nedomyslené," uvažuje Rosová. Návrh by mal podľa nej stanoviť aj maximálnu vzdialenosť medzi dvoma nespoplatnenými školami. Nesúhlasí tiež s financovaním prostredníctvom normatívov. "Ak bude výška normatívu pokrývať väčšiu časť prevádzky, tak tým absolútne odbúrame kritérium kvality ako zásadný prvok diferenciácie vo financovaní," dodáva Rosová.

SITA

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 SULÍK: Vo veci žalôb sudcov sa prikláňa k Ficovi (20. 2. 2010)
 SaS nepožiadala o referendum pre Smer-SD (17. 2. 2010)
 SULÍK:Prieskum ukázal, že SaS je na ceste do NR SR (16. 2. 2010)
 SULÍK: Mečiar by bol bez imunity dávno vo väzení (14. 2. 2010)
 SaS je strana na jedno použitie, tvrdí Mečiar (14. 2. 2010)
 Strana SaS chce dekriminalizáciu marihuany (13. 2. 2010)
 PREZIDENT: Sulík s referendom taktizuje (12. 2. 2010)
 Strana SaS urobila finančný striptíz (12. 2. 2010)
 SULÍK: Prezident plní stranícke príkazy Smeru-SD (12. 2. 2010)
 ĽS-HZDS naďalej stráca, najviac získala SaS (11. 2. 2010)



nasledujúci článok >>
EK schválila írsky plán na pomoc bankám
<< predchádzajúci článok
Spolupráca K8 pri ochrane kultúrneho dedičstva