10. marca 2017
Na archívnej snímke študenti v učebni. Foto: TASR- Erika ĎurčováBratislava 10. marca (TASR) – Poslanci Národnej rady (NR) SR by mali v budúcnosti každoročne dostávať od ministerstva školstva správu o monitorovaní a hodnotení kvality vzdelávania. Navrhujú to opoziční poslanci za SaS Branislav Gröhling, Eugen Jurzyca a Martin Poliačik v novele zákona o výchove a vzdelávaní (školský zákon), ktorú predkladajú na marcové rokovanie parlamentu. V prípade schválenia novely by ministerstvo muselo správu predkladať vždy do 15. septembra.
Takéto správy by podľa predkladateľov mohli výrazne prispieť ku kvalifikovanej diskusii na pôde parlamentu k úrovni slovenského školstva.
"Viaceré medzinárodné porovnávania poukazujú na dramatický pokles kvality vzdelávania na Slovensku a malo by byť povinnosťou poslancov NR SR začať venovať pozornosť aj týmto témam a vypočuť si správu o monitorovaní a hodnotení kvality vzdelávania, ktorej obsahom bude aj štruktúra otázok v testoch," uvádzajú poslanci v dôvodovej správe.
Súčasťou správy by mali byť percentuálne podiely tematických okruhov otázok kladených žiakom v testoch v rámci Testovania 5, Testovania 9 a externej časti maturity. Vďaka tomu by poslanci získali napríklad informácie, aký je pomer otázok medzi klasickými otázkami encyklopedického, resp. kontextuálneho charakteru a otázkami smerujúcimi k schopnosti žiaka zvládať životné situácie, k schopnosti kritického myslenia.
V prípade schválenia novely zákona by právna úprava mala platiť od 1. septembra tohto roka.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR