Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

20. septembra 2011

SaS nepodporuje nezodpovednú politiku. Eurovalu vraví nie



Osemnásť poslancov strany Sloboda a Solidarita (SaS) nepodporí v parlamente navýšenie eurovalu.



Zdieľať
richard sulik BRATISLAVA 20. septembra (WEBNOVINY) – Osemnásť poslancov strany Sloboda a Solidarita (SaS) nepodporí v parlamente navýšenie eurovalu. Dnes to povedal novinárom pred všetkými poslancami strany jej predseda Richard Sulík. SaS účasťou osemnástich poslancov na tlačovej besede chcela deklarovať jednotu. Keďže SaS postoj k eurovalu nezmenila, koaliční partneri podľa neho vytiahli zbrane najvyššieho kalibru, ako je spojenie hlasovania či diskusia o predčasných voľbách.


Spojenie hlasovania o eurovale s vyslovením dôvery vláde považuje Sulík za útok na premiérku Ivetu Radičovú. Sulík si nevie predstaviť, že by Radičová bola za spojenie hlasovania, pretože je to človek, pre ktorého je slušnosť životný princíp a preto si nedokáže predstaviť, že by prispela k tomu, aby sa vrátila bývala vláda a Robert Fico. Podľa Sulíka diskusia o eurovale neprebieha vo vecnej rovine. Upozornil, že partneri s väčšinou argumentov SaS súhlasia. „Zásadne odmietame spájať hlasovania, lebo je to len účelové spojenie. Nemá zmysel to takto spájať. Ak po eurovale túžia, môžu ho schváliť s opozíciou. My sa do toho namočiť nenecháme,“ uviedol predseda SaS.


Keď partneri nechcú vládnuť s SaS, Sulík sa pýta, akú alternatívu ponúkajú

„Pred rokom naši partneri získali mandát, lebo povedali, že nechcú vládnuť s Ficom. „Dnes mu otvárajú dvere. Čo má toto byť? Euroval nie je v Programovom vyhlásení vlády. Je našim právom povedať ’nie’,“ zdôraznil. Podľa neho akékoľvek rozbíjanie koalície môže znamenať návrat do obdobia temna, ktoré sme zažívali v rokoch 2006-2010.



Rozhodnutie o eurovale nie je pre SaS hrou, ani licitovaním a ani zbieraní politických bodov. Podľa Sulíka je to vec presvedčenia a svedomia. SaS nebude podporovať nezodpovednú politiku. „Je to o tom, v akej Európe chceme žiť, či chceme prijať úlohu malého štátu, ktorý sa nesmie ozvať, alebo aj my môžeme mať určitú mieru sebavedomia,“ vyhlásil.

SaS si uvedomujeme následky nepodporenia eurovalu, ale podľa Sulíka Európa zatiaľ problémy neriešila, ale mimoriadne draho si kupuje čas. „Jedného dňa za to budeme musieť platiť. Sme za to, aby sme situáciu nenaťahovali,“ konštatoval. Referendum nie je podľa Sulíka riešením eurovalu už vzhľadom na krátkosť času. „Referendum pre nás nie je v tomto momente alternatívou,“ povedal Sulík.

Navýšenie eurovalu nie je podľa Sulíka len otázka koalície, ale celého parlamentu. Je prekvapený ako to koalícia spájaním eurovalu s hlasovaním o dôvere vláde Smeru-SD zľahčuje. Podľa predsedu poslaneckého klubu SaS Jozefa Kollára, keďže Smer-SD nebude nikdy hlasovať za dôveru vláde, koalícia mu spojením hlasovania vytvorí priestor pre návrat a zoberie mu poslednú možnosť hlasovať za euroval.

Postoj slovenskej opozície označil za zbabelý alibizmus

Sulík upozornil, že ani v Nemecku nebude hlasovať celá koalícia za euroval, ale zaň zahlasuje opozícia. „Rozdiel medzi Nemeckom a SR je, že tam opozícia nestrčila zbabelo hlavu do piesku,“ uviedol s tým, že postoj slovenskej opozície označil za zbabelý alibizmus. SaS je podľa neho pripravená vystúpiť aj zo zoskupenia európskych liberálov, ak tí budú na nich pre euroval zvyšovať tlak.

Sulík nerozumie pondelkovým slovám ministra financií Ivana Mikloša, že parlament bude o eurovale hlasovať 11. októbra a to najmä v súvislosti s možnou demisiou slovenskej vlády, ktorá uvažuje o podaní demisie, čím by sa schvaľovací proces eurovalu v tejto krajine natiahol. „Je dohoda, že Slovensko bude hlasovať ako posledné,“ zdôraznil Sulík.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Mikloš by hlasovanie o eurovale spojil s podporou vlády (19. 9. 2011)
 Euroval môže znamenať rozpad koalície, tvrdí Figeľ (18. 9. 2011)
 Niektorí poslanci SaS už menia názor na euroval (17. 9. 2011)
 Grécko by malo podľa Sulíka vyhlásiť bankrot (15. 9. 2011)
 Sulíkovci proti eurovalu bojujú brožúrou (8. 9. 2011)
 Dzurinda: Lepšie riešenie ako euroval 2 zatiaľ neexistuje (2. 9. 2011)
 Nemecká vláda schválila zákon o zmenách v eurovale (31. 8. 2011)
 Rokovania o eurovale by mal podľa Slovákov viesť prezident (23. 8. 2011)
 Figeľ odmietol pozvanie Fica rokovať o eurovale (23. 8. 2011)
 Nowotny má obavy, aby zmeny v eurovale prišli včas (22. 8. 2011)



nasledujúci článok >>
Cirkev v Belgicku zavedie psychologické testy pre kňazov
<< predchádzajúci článok
S návrhom novej minimálnej mzdy nie je spokojný nikto