Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

02. októbra 2014

Sas chce zviera definovať v zákone ako bytosť obdarená zmyslami



Na snímke zľava Martin Poliačik, Ľubomír Galko a Richard Sulík (všetci SaS)



Zdieľať
Na snímke zľava Martin Poliačik, Ľubomír Galko a Richard Sulík (všetci SaS) Foto: TASR/Martin Baumann
Bratislava 2. októbra (TASR) - Živé zviera má zvláštny význam a hodnotu ako zmyslami obdarený živý tvor. Živé zviera nie je vecou a ustanovenia o veciach sa na živé zviera použijú obdobne len v rozsahu, v ktorom to neodporuje jeho povahe. Takáto definícia zvieraťa sa má dostať do Občianskeho zákonníka, ktorého novelizáciu navrhujú poslanci za SaS Lucia Nicholsonová a Martin Poliačik. Právnou normou sa bude Národná rada (NR) SR zaoberať už na októbrovej schôdzi.


Liberáli si priniesli na dnešnú tlačovú konferenciu aj dvoch psov s tabuľkami na krku, kde bol text: "Vyzerám ako vec?" Nicholsonová zdôraznila, že ide len o zdanlivo kozmetickú úpravu. "Pre prax je to esenciálna zmena. Dnes nemôžte zachrániť život alebo zdravie zvieraťa, ak by ste popritom poškodili nejakú inú drahšiu vec. Napríklad psa z rozhorúčeného auta nemôžte zachrániť, ak by ste museli rozbiť okno, lebo okno je drahšie ako pes. To je absurdné," upozornila.

Podľa Poliačika po tom, ako bol v minulosti zmenený poľovnícky zákon obmedzením možnosti strieľať psy a mačky v poľovných revíroch, a po tom, ako bola zvýšená trestná sadzba za týranie zvierat, sa už dva roky liberáli márne snažia dopracovať v NR SR k tomu, aby bol prijatý ďalší krok. "Ešte za vlády Ivety Radičovej bol vypracovaný návrh zákona o ochrane zvierat a bol daný na pripomienkovanie ministerstvu pôdohospodárstva. Odkedy je tam pán Jahnátek, nič sa nedeje. Márne sa snažíme iniciovať diskusiu a prácu v parlamente," podotkol.

SaS preto po vzore Českej republiky prináša túto novelu. "V súčasnosti je zviera definované ako vec. Pes ale nie je televízor, práčka ani auto, je to cítiaca živá bytosť, ktorá cíti bolesť a smútok. Slovenská legislatíva by na to mala myslieť," myslí si Poliačik.

Členka strany SaS a bojovníčka za práva zvierat Anna Paľovová upozorňuje, že je potrebné riešiť aj ďalšie veci. "Útulky sú preplnené, štát sa momentálne problematike kastračných programov nevenuje. Venujú sa tomu dobrovoľníci a suplujú tak štát. Treba tiež nastoliť nástroj na kontrolu množiteľov, ktorých je obrovské množstvo, pritom psy žijú často v nevhodných podmienkach," zdôraznila.

V súčasnosti právny poriadok SR špecificky neupravuje v rámci občianskoprávnych vzťahov postavenie zvieraťa. Zviera je tak chápané ako hnuteľná vec, pričom sa podľa liberálov nerešpektujú jeho osobitné vlastnosti. Jedine prostredníctvom noriem verejného práva sú regulované niektoré aspekty chovu, obchodovania a usmrcovania predovšetkým hospodárskych zvierat.

Pokiaľ ide o spoločenské zvieratá, úpravu právnych vzťahov špecificky pre chov, obchodovanie a usmrcovanie spoločenských zvierat v Slovenskej republike vôbec nemáme. "Absencia takejto úpravy je dôsledkom mnohých nežiaducich spoločenských vplyvov chovu spoločenských zvierat, medzi inými napríklad nelegálne a nekontrolované množenie zvierat s cieľom predaja mláďat, nekontrolované množenie túlavých zvierat bez majiteľa, absencia veterinárneho ošetrenia niektorých zvierat, týranie a neuplatňovanie riadnej zodpovednosti majiteľov za správanie ich zvierat," upozorňuje SaS.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
India si pripomína výročie Gándhího narodenia upratovacou kampaňou
<< predchádzajúci článok
Spolupráca s Kórejcami ČSA uškodila, na linke do Soulu kumuluje straty