Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

02. januára 2018

SaS chce znížiť hranicu zverejňovania majetku verejných funkcionárov



Na archívnej snímke predseda SaS Richard Sulík.



Zdieľať
Na archívnej snímke predseda SaS Richard Sulík. Foto: TASR/Michal Svítok
Bratislava 2. januára (TASR) - Strana Sloboda a Solidarita (SaS) chce, aby verejní funkcionári zverejňovali majetok, ktorý presiahne hodnotu 25-násobku minimálnej mzdy. V súčasnosti je majetková hranica 35-násobok minimálnej mzdy. Zníženie mieni presadzovať v pracovnej skupine, ktorá má na starosti zmenu zákona o konflikte záujmov vrátane sprísnenia majetkových priznaní.


"Pri neustálom raste minimálnej mzdy, v ktorom sa tak vehementne angažuje súčasná vláda pod vedením Roberta Fica, budeme presadzovať zníženie majetkovej hranice z 35-násobku minimálnej mzdy na 25-násobok," uviedol poslanec Národnej rady (NR) SR za SaS Vladimír Sloboda, ktorý bude novým členom výboru pre nezlučiteľnosť funkcií. Nastúpi doň po Martinovi Poliačikovi, ktorý zo SaS odišiel a tak stratil aj členstvo vo výbore.

SaS bude presadzovať pri zmene zákona aj také riešenie, aby sa nemohla zopakovať situácia, že za porušenie príslušného ustanovenia zákona o zákaze podnikania sa bude považovať automatické obnovenie živnosti. Na toto doplatil líder OĽaNO Igor Matovič, ktorý za obnovenú živnosť dostal pokutu a pre opakované porušenie zákona mu hrozila strata mandátu. K hlasovaniu o jeho mandáte plénum ešte nepristúpilo.

Liberáli tiež uviedli, že berú vážne vyjadrenie predsedu parlamentu Andreja Danka (SNS), podľa ktorého by mala byť nová úprava zákona o konflikte záujmov hotová v priebehu prvého štvrťroka tohto roka. "Od nového zákona očakávame napríklad to, že minister vnútra Robert Kaliňák nebude môcť zdôvodniť svoje finančné a majetkové prírastky obchodmi na burze, ktoré nepodloží žiadnymi relevantnými listinnými dokumentmi," doplnil predseda SaS Richard Sulík.

Pracovná skupina, ktorá má pripraviť zmenu zákona o konflikte záujmov vrátane prísnejších majetkových priznaní, prvýkrát rokovala v novembri. Jedenásťčlennú skupinu vedie podpredseda parlamentu Martin Glváč (Smer-SD). Na úvodnom stretnutí poslanci okrem iného dostali pracovný materiál s návrhmi legislatívnych úprav a požiadali Parlamentný inštitút o vypracovanie analýzy, ako je táto problematika upravená v iných krajinách. Členovia komisie dostali čas na predloženie pripomienok a svojich návrhov tak, aby určili, ktorými sa má skupina zaoberať prioritne a sekundárne.

Okrem Glváča sú v skupine Miroslav Číž, Dušan Jarjabek (obaja Smer-SD), predseda poslaneckého klubu SNS Tibor Bernaťák, šéf poslaneckého klubu Mosta-Híd Gábor Gál a Peter Kresák (Most-Híd). Opozíciu zastupoval Martin Poliačik ešte ako predseda výboru pre nezlučiteľnosť funkcií, pod ktorý ústavný zákon spadá. Ďalej je tam Veronika Remišová z OĽaNO, Peter Pčolinský (Sme rodina), Miroslav Beblavý (nezaradený) a Ján Kecskés z ĽSNS.

Sprísnenie majetkových priznaní sa spomína už roky, zriadené boli viaceré pracovné skupiny. Jedna tvorila zmenu ústavného zákona o konflikte záujmov aj v minulom volebnom období. Hoci sa dohodla na zmenách, Smer-SD od nich odstúpil. Následne prišli ďalšie návrhy od opozície aj vládnej strany, ale ani jeden pre nedostatok hlasov neprešiel.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
ŠPENDLÍKY V POTRAVINÁCH: Nemecké orgány sa snažia objasniť ich nález
<< predchádzajúci článok
Toľkoto vodičov zo Žilinského kraja bolo minulý týždeň pod parou