Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

30. augusta 2018

SaS chce zaviesť rodovo neutrálny inštitút partnerského spolužitia



Na snímke poslanec Branislav Gröhling (SaS).



Zdieľať
Na snímke poslanec Branislav Gröhling (SaS). Foto: TASR - Štefan Puškáš
Bratislava 30. augusta (TASR) - Zaviesť do právneho poriadku inštitút partnerského spolužitia, ktorý má byť rodovo neutrálny, teda určený pre páry rovnakého aj rôzneho pohlavia. To je hlavný cieľ návrhu novely Občianskeho zákonníka, ktorý na septembrovú schôdzu parlamentu predložili poslanci SaS Branislav Gröhling, Natália Blahová, Jana Kiššová, Jana Cigániková a Lucia Ďuriš Nicholsonová.


V novele zároveň zavádzajú určité oprávnenia v prospech spolužijúcich partnerov v oblasti dedenia, informovanosti o zdravotnom stave, ako aj pri nároku na ošetrovné. "Existencia neformálnych zväzkov, tak medzi mužmi a ženami, ako aj medzi osobami rovnakého pohlavia, je objektívna skutočnosť, ktorá tu vždy bola a bude bez ohľadu na jej legislatívne ukotvenie. V prípade osôb rôzneho pohlavia ide v mnohých prípadoch o dlhodobé a stabilné zväzky, kedy tieto osoby necítia potrebu potvrdzovať svoj vzťah manželským sľubom," uvádza sa v dôvodovej správe.

Liberáli pripomínajú, že aktuálny slovenský právny poriadok pozná neurčitý a písomne nezachytiteľný inštitút "osoby žijúcej v spoločnej domácnosti", ktorý je napríklad v súvislosti s dedením veľmi ťažké dokazovať. "Navyše osoba žijúca v spoločnej domácnosti nemusí byť vonkoncom so zomretým emočne spätá. V prípade párov rovnakého pohlavia pôjde o poskytnutie minimálnych občianskoprávnych nárokov v oblasti dedenia, ako aj určitých oprávnení vo vzťahu k prístupu k zdravotnej dokumentácii či nároku na ošetrovné," argumentujú.

Ako pozitívum návrhu vidia aj zníženie miery rozvodovosti, keďže niektoré manželstvá vznikajú neuvážene a po novom bude možné manželstvo alternovať oficiálnym partnerským spolužitím. "So znížením rozvodovosti samozrejme súvisí aj odbremenenie súdov," uviedli predkladatelia.

Podmienkou na uzatvorenie partnerského spolužitia má byť plnoletosť, neexistencia manželského stavu u jednej alebo druhej osoby a tiež neexistencia pokrvnej príbuznosti, ktorá sa bude preukazovať rodnými listami oboch osôb. Zároveň sa stanovuje, že jedna osoba nemôže mať v jednom okamihu uzatvorené viac ako jedno partnerské spolužitie.

Z formálno-procesného hľadiska pre uzatvorenie partnerského spolužitia návrh predpokladá spísanie prejavu vôle uzatvoriť partnerské spolužitie, čo je kancelársky úkon bez slávnostného podtextu. Zánik partnerského spolužitia je koncipovaný ako dvojstranný alebo jednostranný úkon oboch spolužijúcich partnerov alebo jedného z nich. Partnerské spolužitie má tiež zanikať uzatvorením manželstva, keďže jeho zmyslom nie je v prípade párov rôzneho pohlavia súbeh s manželstvom, ale jeho alternácia.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Aktivisti: Mjanmarská vláda bráni pomoci civilistom v Kačjinskom štáte
<< predchádzajúci článok
Hasiči uhasili požiar dodávky na diaľnici medzi Sencom a Bratislavou