Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

08. septembra 2010

Sarkozy sa odmietol vzdať dôchodkovej reformy



Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy sa v stredu odmietol vzdať návrhu zákona, na základe ktorého by sa zvýšil dôchodkový vek zo súčasných 60 na 62 rokov. Sarkozy zostáva ...



Zdieľať
sarkozy Foto: SITA/AP

PARÍŽ 8. septembra (WEBNOVINY) - Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy sa v stredu odmietol vzdať návrhu zákona, na základe ktorého by sa zvýšil dôchodkový vek zo súčasných 60 na 62 rokov. Sarkozy zostáva neoblomný, a to aj napriek masovým protestom proti pripravovaným opatreniam. "Základným prvkom tejto reformy je nový dôchodkový vek. Tento vek bude postupne zvyšovaný tak, aby v roku 2018 dosiahol 62 rokov," uviedol francúzsky prezident vo vyhlásení. "Neprichádza do úvahy v tomto bode ustúpiť," zdôraznil. Sarkozyho stanovisko zverejnené po rokovaní s ministrami je jeho prvou reakciou na utorkové protesty, na ktorých sa podľa ministerstva vnútra zúčastnilo 1,12 milióna obyvateľov, podľa odborov viac než 2,5 milióna.

Francúzski zamestnanci vyšli v utorok do ulíc na protest proti plánom prezidenta na zvýšenie dôchodkového veku. Penzijná reforma je však Sarkozyho ústrednou agendou a podľa vlastných slov ju napriek odporu plánuje presadiť ešte pred vypršaním svojho funkčného obdobia. Ústredným mottom utorkových protestov bolo známe heslo z čias Veľkej francúzskej revolúcie "Sloboda, rovnosť, bratstvo". Obrovský nápis s týmito slovami vystreli odborári a ich podporovatelia na Námestí republiky vo východnej časti Paríža. Štrajk sa však neprejavil len v uliciach francúzskych miest, ale zasiahol aj do bežného života obyvateľov krajiny. Na protest proti reforme neprišli do svojej práce viacerí učitelia, zamestnanci železníc a tiež pracovníci verejných služieb. Na viacerých miestach to spôsobilo meškanie vlakov a ochromené zostalo aj parížske metro.

Francúzska vláda v júli schválila návrh zákona o penzijnej reforme. Podľa návrhu zákona by sa dôchodkový vek zvýšil z terajších 60 na 62 rokov. Vláda zdôvodňuje potrebu dôchodkovej reformy vysokým deficitom a starnúcou populáciou. Bez zásadných zmien dôchodkového systému by v roku 2050 dosiahol deficit podľa vlády viac ako 100 miliárd eur. Po zavedení reformy by mal byť podľa predpokladov penzijný systém do roku 2018 vyrovnaný. Aj napriek reforme bude mať Francúzsko jednu z najnižších vekových hraníc odchodu do dôchodku spomedzi rozvinutých krajín. Nemci plánujú zvýšiť hranicu dôchodkového veku na 67 rokov a vo Veľkej Británii a Taliansku sa odchádza do dôchodku vo veku 65 rokov.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Víťaz súťaže O cenu Dexia banky zamieri do EP
<< predchádzajúci článok
Kamión vliekol cyklistu niekoľko metrov