Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

13. mája 2014

Sankcie od EÚ postihli ďalších Rusov a energetické firmy



Európska únia uvalila v pondelok sankcie voči ďalším 13 osobám a dvom firmám za účasť na prehlbovaní krízy na Ukrajine a anektovaní Krymu Ruskom. Na sankčnom zozname sa ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/AP
Brusel 13. apríla (TASR) - Európska únia uvalila v pondelok sankcie voči ďalším 13 osobám a dvom firmám za účasť na prehlbovaní krízy na Ukrajine a anektovaní Krymu Ruskom. Na sankčnom zozname sa ocitli okrem iných prvý námestník šéfa kancelárie ruského prezidenta Viačeslav Volodin a veliteľ ruských výsadkových síl Vladimir Šamanov.


Volodin má v prezidentskej kancelárii na starosti domácu politiku a dohliadal na proces politickej integrácie anektovaného ukrajinského Krymu do Ruskej federácie, vyplýva zo zoznamu zverejneného v pondelok večer v Úradnom vestníku EÚ, o ktorom informovala agentúra Reuters.

Brusel doteraz prijal reštrikčné opatrenia v podobe zmrazenie aktív na území EÚ a zmrazenia víz pre 48 občanov Ruska a Ukrajiny. Ďalších 13 ľudí a dve firmy z Krymu k nim zaradili po pondelkovom rozhodnutí ministrov zahraničných vecí členských krajín EÚ.

K novým menám na zozname patria tiež predseda ústavnoprávneho výboru ruskej Štátnej dumy Vladimir Pligin, samozvaný starosta ukrajinského Slovjansku Viačeslav Ponomariov, ktorého EÚ obviňuje z účasti na únosoch, predsedovia volebných komisií v Donecku a Luhansku, Roman Ľagin a Alexander Malychin, ktorí organizovali tamojšie nedeľňajšie referendá o nezávislosti, ako aj šéfovia ruských migračných úradov a prokuratúr na Kryme a v Sevastopole a lídri ozbrojených domobrán v Horlivke a Donecku.

Firmy, ktorých sa najnovšie týka zmrazenie aktív, sú energetické spoločnosti PJSC Černomorneftegaz a Feodosija, ktoré boli "skonfiškované" počas anektovania Krymu.

Van Rompuy je v Kyjeve, odmietol legitímnosť referend na východe Ukrajiny

Predseda Európskej rady Herman Van Rompuy, ktorý pricestoval na pracovnú návštevu do Kyjeva, uviedol, že Európska únia považuje za nezákonné referendá, ktoré sa uskutočnili v nedeľu vo východných oblastiach Ukrajiny.

Van Rompuy v ukrajinskej metropole po stretnutí s premiérom Arsenijom Jaceňukom dodal, že EÚ je pripravená na ďalšie sankcie proti Rusku, ak nedôjde k zmierneniu situácie na Ukrajine. Jeho slová nasledovali len niekoľko hodín po tom, ako ministri zahraničných vecí členských štátov EÚ v Bruseli rozhodli o už štvrtom kole cielených sankcií vo forme zákazu udeľovania víz a zmrazenia majetku na území únie.

Dnes prijaté sankcie sa budú týkať 13 osôb a dvoch spoločností z Krymu, ktoré podľa diplomatov EÚ pomáhali pri vyvlastňovaní majetku ukrajinského štátu a anexii polostrova Ruskou federáciou.
Van Rompuy Foto: TASR/AP Photo

Van Rompuy, podobne ako aj ministri zahraničných vecí dnes v Bruseli, opätovne potvrdil, že zásady územnej celistvosti a zvrchovanosti Ukrajiny musia byť rešpektované a že nelegálna anexia Krymu a Sevastopoľu Ruskou federáciou nebude nikdy uznaná.

"Rovnako tak neuznáme takzvané referendá z nedele. Sú nelegálne, nelegitímne a nedôveryhodné. Je to spôsob, ako rozvíriť rozdelenie medzi ukrajinskými komunitami," vyhlásil Van Rompuy.

Podľa predsedu Európskej rady na Ukrajine musí prestať násilie a je potrebné zabezpečiť fungovanie právneho štátu a rešpektovanie ľudských práv. Spresnil, že akékoľvek politické požiadavky musia byť presadzované politickými a nie ozbrojenými spôsobmi.

V súvislosti s referendami v Doneckej a Luhanskej oblasti Van Rompuy upozornil, že jediné voľby, ktoré EÚ bude uznávať, sú prezidentské voľby, ktoré sa budú konať 25. mája.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Francúzsko ženie vojnu v Sýrii na Medzinárodný trestný súd
<< predchádzajúci článok
Paraguajský prezidentský palác požierajú termity