Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Šport

27. februára 2010

SANITRA: Výsledky z Vancouveru by mali pomôcť



Reprezentačný tréner slovenských biatlonistiek Juraj Sanitra, manžel a tréner Anastazie Kuzminovej Daniel Kuzmin a biatlonistka Anastazia Kuzminová po slávnostnom ceremoniáli odovzdávania medailí na ZOH 2010. Foto: SITA/Tomáš ...



Zdieľať
Reprezentačný tréner slovenských biatlonistiek Juraj Sanitra, manžel a tréner Anastazie Kuzminovej Daniel Kuzmin a biatlonistka Anastazia Kuzminová po slávnostnom ceremoniáli odovzdávania medailí na ZOH 2010.

Foto: SITA/Tomáš Benedikovič

WHISTLER 27. februára (WEBNOVINY) - Slovenský biatlon sa svojimi výsledkami na XXI. zimných olympijských hrách v kanadskom Vancouveri suverénnym spôsobom vrátil na pozície, na ktorých bol od začiatku éry samostatného štátu. Od olympiády v roku 1994 v Lillehammeri bol biatlon jednoznačne najúspešnejším zimným olympijským športom v krajine pod Tatrami, po Turíne na jeden cyklus piedestál opustil, aby sa späť doslova prirútil v nevídanom štýle.

Tri medaily - z každého kovu po jednej - to je bilancia, s akou nepočítali azda ani tí najzarytejší optimisti. Slovensko sa v medailovej bilancii biatlonu na vancouverských ZOH zaradilo na fantastickú 5. priečku hneď za takými veľmocami, akými sú Nórsko, Nemecko, Rusko a Francúzsko. Anastasia Kuzminová sa so zlatom z rýchlostných a striebrom zo stíhacích pretekov stala jednou z medailovo najúspešnejších účastníčok olympiády. Pavol Hurajt bronzový v pretekoch s hromadným štartom, piaty vo vytrvalostných, siedmy v rýchlostných a šestnásty v stíhacích pretekoch sa stal štvrtým najviac bodujúcim biatlonistom tohto sviatku športovcov. "Sú to historické zápisy biatlonu. Je naozaj obdivuhodné, s akou suverenitou sa dokázala presadiť Nasťa Kuzminová. Po zdravotných problémoch, ktoré mala, sa dokázala maximálne koncentrovať a vynikajúco sa pripraviť po fyzickej aj psychickej stránke. Získať dve medaily na olympijských hrách je naozaj veľké umenie. Myslím si však, že absolútne najväčším prekvapením biatlonových súťaží vo Vancouveri boli výkony Pavla Hurajta. Také výsledky, aké dosiahol, určite nikto nečakal. Tí, ktorí ho poznajú, mu to priali. Neviem však o nikom, kto by pred olympiádou tvrdil, že Paľo si privezie medailu a okrem toho bude mať na svojom konte piate, siedme a šestnáste miesto. Naozaj, klobúk dole pred týmto pretekárom,“ nešetril chválou na najlepších slovenských biatlonistov prezident Slovenského zväzu biatlonu Juraj Sanitra. Hneď však aj zdvihol výstražný prst: "Škoda, že už sa nikto ďalší z našich k tejto dvojici nepridal. S výnimkou osemnásteho miesta Dušana Šimočka vo vytrvalostných pretekoch sa už nikto výraznejšie nepresadil,“ uvedomuje si priepasť za excelentnou dvojicou prvý muž slovenského biatlonu.
Sklamanie prišlo najmä v pretekoch štafiet, kde bolo cieľom potvrdiť vysokú úroveň umiestnením v desiatke najlepších. Trináste miesto žien a pätnáste mužov bolo doslova fackou. Zostáva len veriť, že to bolo na prebudenie z krásneho sna a pripomenutím, že po úspechoch sa nepatrí zostať spať na vavrínoch.

Na Slovensku sa zatiaľ málokedy podarilo úspechy v športe využiť na jeho rozvoj. "Áno, výsledky máme, ale dokázať ich teraz pretaviť ich do tej denno-dennej športovej biatlonovej praxe bude veľmi náročné. Určite by som bol rád, keby sa neurobili také chyby, ako to bolo pri iných športoch, keď po veľkej sláve prišlo veľké bolenie brucha a funkcionári nedokázali výsledky využiť pre rozvoj a zvýšenie kvality svojho odvetvia,“ upozorňuje Juraj Sanitra.

Biatlon je mimoriadne náročný šport. Vysoké požiadavky kladie nielen na fyzickú a mentálnu prípravu pretekárov, ale vyžaduje si aj kvalitné materiálne zabezpečenie. Sú to vlastne dva športy v jednom - beh na lyžiach a streľba. Dvojnásobné sú preto aj finančné náklady. "Biatlon je systémový šport, na Slovensku má bohatú tradíciu, má vybudovanú pomerne solídnu a silnú štruktúru čo sa týka jeho fungovania. Verím, že sa vytvoria predovšetkým materiálno-technické podmienky na to, aby sme mali kde trénovať, aby sme sa mohli pripravovať doma a necestovať do zahraničia. Dôležité bude zabezpečiť podmienky na to, aby mládež mohla realizovať tento šport. Chýbajú nám predovšetkým zbrane a to je výrazne limitujúcim faktorom pre rozvoj mládežníckeho biatlonu,“ upozorňuje na najboľavejšie miesta skúsený dlhoročný funkcionár i tréner.

Pred Slovenským zväzom biatlonu stoja nové výzvy. Zostať stáť by bola najväčšia chyba a začiatok konca úspechov. "Bude treba stabilizovať reprezentačné družstvá. Týka sa to nielen seniorov, ale najmä mládežníkov - juniorov, kadetov, žiakov. Ja verím, že streľba a perfektná fyzická kondícia budú dostatočnou motiváciou pre tých mládežníkov, ktorí ešte váhajú, či sa pustiť do tréningu. Želal by som si, aby mládež opäť začala v hojnejšom počte chodiť na biatlonové súťaže aj keď momentálne je tendencia určitého poklesu. Biatlon na Slovensku však má svoje zázemie aj v mládežníckom športe,“ optimisticky zakončil Juraj Sanitra.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
PLAVUCHA: Výborný výkon, hrať v Kanade s Kanaďanmi
<< predchádzajúci článok
Novým trénerom Nigérie Švéd Lars Lagerbäck