Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

22. novembra 2013

Samsung musí v spore pre patenty doplatiť firme Apple 290 miliónov USD



Apple iPhone 4s, vľavo verzus a Samsung Galaxy S III.



Zdieľať
Apple iPhone 4s, vľavo verzus a Samsung Galaxy S III. Foto: TASR/AP
San Francisco 22. novembra (TASR) - Súdna porota v Spojených štátoch nariadila juhokórejskej spoločnosti Samsung Electronics vyplatiť firme Apple 290 miliónov USD (215,26 milióna eur) ako odškodné za porušenie patentových práv. Suma sa tak pridáva k odškodnému vo výške zhruba 600 miliónov USD, o ktorom bolo právoplatne rozhodnuté už skôr. Informovali o tom agentúry Reuters, AP a DPA.


Nová suma je nižšia než firmou Apple požadovaných takmer 380 miliónov USD, no na druhej strane podstatne vyššia, ako si predstavoval Samsung. Ten tvrdil, že za férovú považuje sumu necelých 53 miliónov USD.

Rozhodnutie poroty tak znamená, že Samsung musí americkému konkurentovi vyplatiť za kopírovanie jeho telefónov a tabletov spolu asi 900 miliónov USD. To je menej než v danom spore rozhodla predchádzajúca porota, ktorá stanovila, že Samsung musí za porušovanie patentov vyplatiť firme Apple 1,05 miliardy USD. Sudkyňa Oblastného súdu v Kalifornii Lucy Kohová však nariadila nové pojednávanie s tým, že porota nesprávne stanovila odškodné a určila sumu približne o 450 miliónov USD vyššiu. Potvrdených bolo len okolo 600 miliónov USD a o zvyšnej sume sa rozhodovalo opäť.

V spore ide výhradne o staršie modely produktov Samsungu, ktoré sa už v USA nepredávajú. Apple však so žalobami nekončí a v marci budúceho roka by sa konkurenti mali stretnúť na súde opäť. Tentoraz Apple žaluje Samsung za kopírovanie jeho technológie novšími produktmi Samsungu.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Slovenský start-up GreenWay Operator prekonal svetový rekord v kategórii elektromobilov
<< predchádzajúci článok
HOSPODÁRSKE NOVINY: Štát dáva firme z nástenky ďalší biznis