19. februára 2014
Protivládny demonštrant hádže kamene počas potýčky s poriadkovou políciou na Námestí nezávislosti v Kyjeve 19. februára 2014. Foto: TASR/APBratislava 19. februára (TASR) - Situácia na Ukrajine prekvapila celý svet svojou životnosťou a trvalosťou a najnovšie aj použitím zbraní proti poriadkovým silám. To dáva vláde možnosť obviniť opozíciu z podpory banditizmu a terorizmu. Pre TASR to uviedol riaditeľ Inštitútu bezpečnosti a obrany Akadémie ozbrojených síl M. R. Štefánika a zahraničnopolitický analytik Ivo Samson.
Ako povedal, v porovnaní napríklad s minuloročnými protivládnymi protestmi v Turecku sa ukrajinská opozícia neuspokojila s čiastkovými ústupkami, ale rozhodla sa hrať
"vabank". "Buď odstúpenie prezidenta a nové voľby, alebo nijaký zmier," dodal Samson.
Na situácii je podľa neho znepokojivé, že oba tábory odmietajú ustúpiť zo svojich pozícií a opozícia zrejme očakáva masívnu morálnu a finančnú pomoc Západu, zatiaľ čo vládny tábor sa opiera o podporu Ruska
. "Samotné vyhlásenie výnimočného stavu by síce na čas opozíciu zahnalo do podzemia, ale z dlhodobého hľadiska je taký stav neudržateľný," zdôraznil analytik.
Ideálnym scenárom na riešenie situácie v krajine je podľa Samsona prevzatie zodpovednosti zo strany opozície a vyčkanie ďalších parlamentných a prezidentských volieb. Tento scenár však bude po posledných udalostiach ťažké naplniť.
"Horším riešením je pokračovanie násilností v Kyjeve a v strednej či západnej Ukrajine. Najhorším riešením by bolo nasadenie ozbrojených síl a výnimočný stav, ale tu existuje riziko nelojality vojakov zo západnej Ukrajiny," doplnil. Možnosti Európskej únie sú podľa neho v tomto smere obmedzené, pretože EÚ nemá dostatočné odstrašujúce prostriedky.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR