Poplatky za bankové produkty a služby sa z dôvodu plánovaného zavedenia eura od budúceho roku zvyšovať nebudú. Podľa predsedníčky predstavenstva a generálnej riaditeľky Slovenskej sporiteľne (SLSP) ...
BRATISLAVA 9. apríla (WEBNOVINY) - Poplatky za bankové produkty a služby sa z dôvodu plánovaného zavedenia eura od budúceho roku zvyšovať nebudú. Podľa predsedníčky predstavenstva a generálnej riaditeľky Slovenskej sporiteľne (SLSP) Reginy Ovesny-Straka ak dôjde k zmene cien poplatkov bude to z dôvodu trhových vplyvov, nie z dôvodu zavedenia eura. Ako ďalej uviedla na stredajšom stretnutí s novinármi v rámci Euroklubu SLSP, je potrebné sa pozrieť aj na príčiny všeobecného rastu cien, pričom ako dodala, nie všetko je kvôli euru. Poukázala pritom aj na ostatné vplyvy, ktoré v súčasnosti spôsobujú rast cien. Ide napríklad o vysoké ceny ropy, rastúce ceny energií alebo poľnohospodárskych plodín. Podľa vládneho splnomocnenca pre zavedenie eura Igora Baráta je nereálne očakávať žeby sa po prijatí eura mali ceny "zmraziť", vplyv novej meny na rast cien však podľa jeho slov bude minimálny.
"Chcem ubezpečiť klientov, že samotný prechod na novú menu bude pre nich bezproblémový. Ak majú prebytok hotovosti, mali by ho ešte pred koncom roka vložiť na účet a slovenské koruny im automaticky prevedieme na eurá. Nebudú musieť chodiť do obchodných miest bánk ani z toho dôvodu nič dodatočne podpisovať," uviedla Regina Ovesny-Straka. Pri poplatkoch za bankové služby nie je podľa jej slov v súvislosti so zavedením eura dôvod k ich zmenám. Jediná zmena bude, že každý poplatok sa prepočíta konverzným kurzom na eurá, pričom sa zaokrúhli na dve desatinné miesta.
Jedným z hlavných nástrojov pre občanov na kontrolu cien v období pred a po prijatí novej meny bude povinné duálne zobrazovanie cien. Občania budú mať možnosť porovnania cien v oboch menách najneskôr 30 dní po stanovení fixného konverzného kurzu, ktoré sa očakáva začiatkom júla. Od začiatku augusta tak budú musieť byť všetky ceny zobrazené v hlavnej mene, to znamená v korunách a informatívne v eurách. Podľa Igora Baráta duálne zobrazovanie cien zhruba päť mesiacov pred zavedením novej meny do obehu, tak na strane príjmov občanov, ako aj na strane ich výdavkov im umožní postupne si zvyknúť na novú menu.
Podľa R. Ovesny-Straka v oblasti bankových produktov zostanú všetky zmluvy medzi klientom a bankou po prechode na euro aj naďalej v platnosti. Hodnoty v slovenských korunách prepočítané konverzným kurzom na eurá sa po 1. januári 2009 budú považovať za zmluvne dohodnuté. Úverové limity (kreditné karty, povolené prečerpanie, úvery) platné po 1. januári budúceho roka sa z dôvodu prechodu na euro nemôžu meniť, len sa prostredníctvom konverzného kurzu prepočítajú na eurá.
SITA