04. augusta 2014
Ilustračné foto. Foto: TASR/APBratislava 4. augusta (TASR) – Samosprávy podceňujú otázku migrantov a ich integráciu do spoločnosti. S takýmto konštatovaním prichádza Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS).
Uvedomuje si, že je potrebné pripraviť sa na možný nárast štátnych príslušníkov z tretích krajín. ZMOS preto spúšťa projekt, ktorého cieľom je zlepšiť fungovanie miest a obcí v tejto oblasti.
Koordinátorka projektu Barbora Gindlová vysvetlila, že otázky integrácie cudzincov nie sú v pozornosti samospráv aj pre napätosť ich rozpočtov.
"Nie je to dominantná téma, ktorá by sa nachádzala medzi prvými desiatimi najdôležitejšími úlohami," uviedla.
O to je však podľa Gindlovej dôležitejšie, aby ZMOS nasmerovalo obce a mestá aj týmto smerom. Pracovať chce s piatimi konkrétnymi pilotnými mestami, ktoré by mohli pre ostatné potom slúžiť ako dobrý príklad, čo v samospráve funguje, vysvetlila predstaviteľka ZMOS.
Jedným z pilotných miest budú Michalovce. Ďalšie chce ZMOS vytypovať v spolupráci s cudzineckou a hraničnou políciou.
"Snažia sa pre nás identifikovať mestá, v ktorých je najväčšia migračná vlna aj vo vzťahu k Ukrajine," objasnila Gindlová.
ZMOS sa snaží, aby mestá vedeli identifikovať problémy a bariéry na lokálnej úrovni, aby vedeli aplikovať integračné lokálne politiky do všeobecných záväzných nariadení a následne do výkonu kompetencií a poskytovania verejných služieb štátnym príslušníkom tretích krajín.
"Veľmi dôležitou súčasťou bude aj zvládnutie komunikácie pri integrácii štátnych príslušníkov na regionálnej úrovni," vysvetlila hovorkyňa ZMOS-u Marta Bujňáková.
Na obecných a mestských úradoch by tak mal existovať jeden integrovaný bod a úradník, ktorý bude schopný cudzincov inštruovať vo všetkých oblastiach, ako sú bývanie, vzdelávanie, zamestnanosť a ďalšie, priblížila Gindlová.
"Zároveň ide o to, aby táto agenda bola akceptovaná ako súčasť výkonu kompetencií miest a obcí s tým, že práve tieto naše kroky by mali smerovať k uľahčeniu zapojenia štátnych príslušníkov do každodenného života," doplnila koordinátorka projektu, ktorý je financovaný Európskou úniou z Európskeho fondu pre integráciu štátnych príslušníkov tretích krajín.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR