Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

18. marca 2009

Samospráve sa nepáči spôsob financovania rekreačných poukazov



VYSOKÉ TATRY 18. marca (WEBNOVINY) – Združenie miest a obcí Slovenska víta návrh na zavedenie rekreačných poukazov pre zamestnancov. Odmieta však, aby rekreačné poukazy išli z prostriedkov určených pre samosprávu. „Ak to zaplatí ...



Zdieľať
VYSOKÉ TATRY 18. marca (WEBNOVINY) – Združenie miest a obcí Slovenska víta návrh na zavedenie rekreačných poukazov pre zamestnancov. Odmieta však, aby rekreačné poukazy išli z prostriedkov určených pre samosprávu. „Ak to zaplatí štát, s tým problém nemáme, ale ak to majú zaplatiť samosprávy, s tým problém máme,“ povedal na dnešnej tlačovej besede v Štrbskom Plese predseda ZMOS-u Michal Sýkora. Rekreačné poukazy vníma ZMOS ako nástroj sekundárnej podpory rozvoja cestovného ruchu na Slovensku.


Podľa predsedu sekcie cestovného ruchu ZMOS-u a primátora Piešťan Rema Cicutta v čase, keď ZMOS podpísal Memorandum o spolupráci pri riešení dopadov finančnej a hospodárskej krízy na slovenskú spoločnosť, prišla samospráva o takmer 83 mil. eur. „Vtedy sa vôbec neriešili rekreačné poukazy. Dnes Rada ZMOS vyjadrila nesúhlas s takým spôsobom financovania rekreačných poukazov, kde je priamy dopad na rozpočty obcí cez daň z príjmov fyzických osôb,“ povedal Cicutto. Podľa súčasného návrhu financovania rekreačných poukazov by samospráva prišla o ďalších približne 30 mil. eur. ZMOS navrhuje, aby časť hodnoty poukazu, ktorú by si platil zamestnanec, bola zdaniteľná, dodal Cicutto. ZMOS tiež navrhuje, aby zamestnávateľ hradil 60 % nákladov a zamestnanec 40 % nákladov na rekreačný poukaz.

Vedenie Združenia miest a obcí Slovenska sa na dvojdňovom rokovaní vo Vysokých Tatrách zaoberalo aj pripravovanou novelou zákona o obecnom zriadení. „Chceme zabrániť, aby sa zákon účelovo využíval tak, ako si to praje poslanec alebo starosta,“ povedal Sýkora. Novela by mala vylepšiť súčasný zákon. Jedna z úprav má vyriešiť aj vedenie obce po vyhlásení volieb za neplatné ústavným súdom. Príkladom je aj obec Žehra, kde súd vyhlásil voľby za neplatné, ale obec stále vedie starosta zvolený v neplatných voľbách. „Nie je nám jedno, že na ústavnom súde sú aj dnes podania vo väzbe na neplatnosť volieb a nie sú doriešené,“ dodal Sýkora. Navrhovaná novela zákona o obecnom zriadení prináša viac ako 70 zmien.
SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Prezidentskej kampani chýbala kreativita, hodnotí psychologička
<< predchádzajúci článok
Znižovanie úrazovosti detí v domácnosti na švédsky spôsob