Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

20. decembra 2006

Saddám je podľa obžaloby osobne zodpovedný za plynové útoky



Na procese so Saddámom Husajnom, ktorý v stredu pokračuje v Bagdade, žalobcovia predložili písomné záznamy pochádzajúce z obdobia režimu irackého diktátora, ktoré spájajú osobu zvrhnutého ...



Zdieľať

BAGDAD 20. decembra (WEBNOVINY) - Na procese so Saddámom Husajnom, ktorý v stredu pokračuje v Bagdade, žalobcovia predložili písomné záznamy pochádzajúce z obdobia režimu irackého diktátora, ktoré spájajú osobu zvrhnutého irackého diktátora s plynovými útokmi proti Kurdom.

Dokumenty, séria správ vojenského spravodajstva a ďalších vládnych orgánov a strany Baas takisto poskytujú dôkazy o zverstvách ako vyhladenie dedín a vyhadzovanie väzňov z vrtuľníkov. Hlavný prokurátor Mungít al-Farún predložil dokumenty vypovedajúce o tom, že Saddám a šiesti spoluobžalovaní boli priamo zapojení do plánovania chemických útokov počas operácie Anfál proti kurdským povstalcom v roku 1988.

Ako povedal al-Farún, záznamy vojenského spravodajstva z marca 1987 zaslané na úrad prezidenta obsahujú výzvu Saddámovi, aby schválil bombardovanie kurdských povstalcov, ktorí údajne podporovali iránske sily nervovým plynom sarin a yperitom. Saddámova reakcia bol súhlas, dodal žalobca na základe dokumentu dokazujúceho podľa jeho slov vinu bývalého diktátora.

Al-Farún predložil aj ďalšie záznamy vojenského spravodajstva, dokazujúce podľa neho využitie chemických zbraní vrátane konkrétneho zásahu z júla 1987, keď "špeciálnymi" zbraňami zbombardovali kurdskú dedinu Balisan. Záznamy z novembra 1987 v časti "odstraňovanie dedín" hovoria o zničení deviatich kurdských obcí v severnom Iraku, uviedol. Ďalšie dokumenty popisujú zničenie dedín "špeciálnymi zbraňami".

Obžalovaní sú obvinení zo zabitia 182-tisíc Kurdov v rokoch 1987 a 1988, keď vládne jednotky potlačili kurdské povstanie použitím delostrelectva, leteckých útokov, táborov smrti a útokov smrtiacimi plynmi. Obžalovaní trvajú na tom, že Anfál bola legitímna operácia namierená proti kurdským separatistom v čase vojny medzi Irakom a Iránom. Saddáma odsúdili na smrť pred mesiacom za jeho rolu na poprave 148 šiitov ako odvety za pokus o jeho zavraždenie v meste Dudžaíl v roku 1982. Verdikt v súčasnosti posudzuje odvolací súd.

Minimálne dva dokumenty irackej armády sa týkajú zabíjania kurdských väzňov. V súvislosti s jednou z popráv obžalovaný Hassan al-Madžíd s prezývkou "Chemický Alí" v jednom zo záznamov napísal: "Nemáme žiadne námietky voči stínaniu hláv zradcov, ale je lepšie najprv ich vypočúvať." Správa spravodajských služieb obsahuje aj zápis, keď brigádny generál Barík Abulláh nariadil zhodenie troch kurdských povstalcov z helikoptéry. "Podľa rozkazu veliteľa Baríka vojaci naložili troch sabotérov na palubu vrtuľníka potom, ako im zviazali ruky, a potom ich z výšky zhodili, čo spôsobilo ich smrť," uvádza sa v správe.

Jeden z obžalovaných, bývalý šéf spravodajstva Sabír al-Durí požiadal súd o predvolanie vojenského experta na preskúmanie dokumentov a potvrdenie ich autenticity, predseda súdu Muhammad al-Urajbí to však zamietol. "Súd žiada o pomoc expertov len v záhadných záležitostiach," uviedol. Súd pokračuje.

SITA/AFP/AP


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Maďarsko od januára otvorí trh práce pre Rumunov a Bulharov
<< predchádzajúci článok
Do zákona o štátnom jazyku chce vláda vrátiť sankcie