Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

16. decembra 2015

Sacharovovu cenu prevzala manželka väzneného blogera



Ensaf Hajdarová, manželka väzneného saudskoarabského blogera Ráifa Badawího ukazuje portrét svojho manžela po tom, čo si za ňho prevzala Sacharovovu cenu 16. decembra 2015 v Štrasburgu. V štrasburskom sídle Európskeho parlamentu (EP) ...



Zdieľať
Ensaf Hajdarová, manželka väzneného saudskoarabského blogera Ráifa Badawího ukazuje portrét svojho manžela po tom, čo si za ňho prevzala Sacharovovu cenu 16. decembra 2015 v Štrasburgu. V štrasburskom sídle Európskeho parlamentu (EP) dnes odovzdali Sacharovovu cenu za slobodu myslenia, ktorej laureátom sa tento rok stal saudskoarabský bloger Ráif Badawí. Cenu v jeho mene z rúk predsedu EP Martina Schulza (vpravo) prevzala Badawího manželka Ensaf Hajdarová. Foto: TASR/AP
Štrasburg 16. decembra (TASR) - V štrasburskom sídle Európskeho parlamentu (EP) dnes odovzdali Sacharovovu cenu za slobodu myslenia, ktorej laureátom sa tento rok stal saudskoarabský bloger Ráif Badawí. Cenu v jeho mene z rúk predsedu EP Martina Schulza prevzala Badawího manželka Ensaf Hajdarová.


Haiderová vo svojom príhovore informovala, že Sacharovova cena je už 15. ocenením, ktoré jej manželovi udelili za necelý rok.

"Ráif nie je zločinec. Jeho jediným zločinom je, že rozmýšľa inak v krajine, kde je dovolený len jeden spôsob rozmýšľania," uviedla Hajdarová, ktorá aj s tromi deťmi žije momentálne v Kanade.

Samotný Badawí drží od minulého týždňa hladovku na protest proti svojmu prevozu do väznice vzdialenej od mesta Džidda asi 100 kilometrov, čo podľa jeho manželky znamená, že jeho prípad bol uzavretý.

EP o laureátovi tohtoročnej ľudskoprávnej ceny rozhodol v októbri, pričom ocenil Badawího za jeho výnimočnú odvahu a ako symbol boja za slobodu slova.

Martin Schulz vtedy aj dnes vyzval saudskoarabského kráľa, aby Badawího prepustil z väzenia. Schulz už v októbri vykreslil Badawího ako "mimoriadne dobrého muža, príkladného človeka, na ktorého bol uvalený jeden z najohavnejších trestov existujúcich v tejto krajine, ktorý možno opísať ako brutálne mučenie".

Badawí bol vo svojej vlasti odsúdený na desať rokov väzenia a 1000 rán bičom za to, že na svojom blogu vyzýval na sociálny, politický a náboženský dialóg, čo je v Saudskej Arábii považované za urážku islamských hodnôt. Bol tiež odsúdený na pokutu vo výške 266.000 dolárov.

Trest 1000 rán bičom mal mať rozdelených na 20 častí. Bičovanie prerušili po tom, ako v januári dostal prvých 50 rán. Výkon tohto trestu totiž vyvolal medzinárodné pobúrenie.

Západné vlády odsúdili Badawího potrestanie a organizácie na ochranu ľudských práv vrátane Amnesty International vedú kampaň za jeho prepustenie na slobodu.

Cena za slobodu myslenia nesie pomenovanie po sovietskom vedcovi a disidentovi Andrejovi Sacharovovi. Európsky parlament ju udeľuje od roku 1988, keď ju zriadil na počesť ľudí a organizácií brániacich ľudské práva a základné slobody. Prvú Sacharovovu cenu získal Nelson Mandela. O rok neskôr bol ocenený Alexander Dubček.

Sacharovova cena je dotovaná sumou 50.000 eur.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
PREZIDENT: Súdna rada porušuje ústavu a zákon o sudcoch
<< predchádzajúci článok
Trojročného chlapčeka z Bratislavy zrazilo v Košiciach auto