Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

17. decembra 2017

Saakašviliho stúpenci demonštrovali v Kyjeve



Na snímke uprostred opozičný líder Michail Saakašvili, bývalá gruzínska hlava štátu, ktorý teraz pôsobí na Ukrajine.



Zdieľať
Na snímke uprostred opozičný líder Michail Saakašvili, bývalá gruzínska hlava štátu, ktorý teraz pôsobí na Ukrajine. Foto: TASR/AP
Kyjev 17. decembra (TASR) - Tisícky demonštrantov pochodovalo v nedeľu ulicami ukrajinského hlavného mesta Kyjev, požadujúc trestné stíhanie prezidenta Petra Porošenka a odstúpenie hlavného prokurátora Jurija Lucenka.


Demonštranti za vysokého nasadenia policajných zložiek prešli centrom Kyjeva smerom k Námestiu nezávislosti - miestu násilných protestov z rokov 2013-14 proti zvrhnutému ukrajinskému prezidentovi Viktorovi Janukovyčovi.

Mnohí z demonštrantov boli stúpencami opozičného lídra Michaila Saakašviliho, bývalej gruzínskej hlavy štátu, ktorý teraz pôsobí na Ukrajine. Protestujúci, ktorých bolo podľa agentúry AP zhruba 5000, sa dostali do potýčok s políciou.

Demonštranti sa následne pokúsili obsadiť koncertnú halu blízko Námestia nezávislosti po tom, ako im Saakašvili povedal, že tam chce zriadiť svoj hlavný štáb. Policajti a príslušníci Národnej gardy im v tom však zabránili.

Podľa úradov sa v tom čase nachádzali v danej budove deti. Polícia vyzvala protestujúcich, aby sa "stránili porušenia verejného poriadku". Konanie demonštrantov si vyslúžilo kritiku viacerých západných diplomatov v Kyjeve.

Tamojšie úrady obviňujú Saakašviliho z účasti na ruskom sprisahaní proti Ukrajine, čo on odmieta, a pokúsili sa ho nedávno dvakrát zatknúť. Súd však žiadosť prokuratúry o jeho umiestnenie do domáceho väzenia odmietol.

Lucenko vyhlásil, že sa voči tomuto rozhodnutiu odvolá a Saakašvili bude s najväčšou pravdepodobnosťou vydaný do rodného Gruzínska, kde je stíhaný vo viacerých záležitostiach v súvislosti s jeho prezidentským mandátom.

Saakašvili bol gruzínskym prezidentom v rokoch 2004-13. O svoje gruzínske občianstvo prišiel v roku 2015, keď prijal ukrajinské občianstvo a stal sa gubernátorom Odeskej oblasti. Z tejto pozície odstúpil vlani v novembri, sťažujúc sa na bezuzdnú korupciu, a stal sa medzitým horlivým oponentom Porošenka.






Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Teroristi plánovali útok v Petrohrade. Rusi ho zmarili vďaka CIA
<< predchádzajúci článok
Egypt posilní pred sviatkami bezpečnostné opatrenia