Americká tenistka Serena Williamsová sa po tretí raz vo svojej kariére stala víťazkou dvojhry žien na záverečnom štvrtom grandslamovom turnaji sezóny US Open v New Yorku (celková dotácia 20,657 ...
NEW YORK 8. septembra (WEBNOVINY) - Americká tenistka Serena Williamsová sa po tretí raz vo svojej kariére stala víťazkou dvojhry žien na záverečnom štvrtom grandslamovom turnaji sezóny US Open v New Yorku (celková dotácia 20,657 milióna USD, tvrdý povrch DecoTurf II). Zároveň sa vracia na post jednotky dlhodobého svetového rebríčka WTA Tour, ktorý jej naposledy patril 10. augusta 2003.
Dvadsaťšesťročná rodáčka z michiganského Saginawu S. Williamsová, štvrtá nasadená a tretia v renkingu, zvíťazila v nedeľňajšom finále singlovej súťaže žien na 127. majstrovstvách USA nad dvojkou počítačového poradia i žrebu, Srbkou Jelenou Jankovičovou, za 124 minút 6:4, 7:5 a ujala sa v bilancii zo vzájomných súbojov vedenia 4:3. V oboch častiach bola na dvorci Arthura Asha pred 19 000 divákmi o brejk pozadu a v druhej odvrátila 4 setbaly, z toho 3 v rade pri svojom podaní za stavu 3:5. Trojsetové finále vo dvojhre žien na US Open sa nekonalo už od roku 1995. Aktuálne sa malo uskutočniť už v sobotu, ale napokon to znemožnila tropická búrka Hanna.
"Som taká nadšená... Ani som nevnímala tú situáciu s postom jednotky - beriem to len ako bonus," povedala S. Williamsová a dodala: "Tento triumf je pre mňa výnimočný. Tvrdo som na jeho zisku pracovala."
Mladšia zo známych sestier zachovala už druhé podujatie "veľkej štvorky" v rade v rodine. Vo wimbledonskom finále podľahla o dva roky staršej Venus 5:7, 4:6 a teraz sa jej v areáli USTA Billie Jean King National Tennis Center revanšovala v stredajšom štvrťfinále, v ktorom odvrátila 10 setbalov a triumfovala 7:6 (6), 7:6 (7).
Kuriozitou je, že až pri piatom pokuse získala primát na predmetnom turnaji jedna z Williamsových, ktorá uspela proti sestre skôr ako v semifinále. Serena cestou na newyorský trón 2008 vyradila tri hráčky so súrodencom na profesionálnej scéne: Ukrajinku Katerynu Bondarenkovú (Aľona) v 1. kole, svoju spomenutú sestru Venus a v semifinále Rusku Dinaru Safinovú (Marat).
Držiteľka už 32 trofejí s hodnotou WTA Tour či vyššou S. Williamsová, ktorá vo finále ťahala za kratší koniec stále iba 12-krát, dosiahla svoj štvrtý triumf v tejto sezóne po úspechoch v Bangalore, Miami (vo finále 6:1, 5:7, 6:3 práve proti Jankovičovej) a Charlestone, ale prvý od konca apríla. V lokalite Flushing Meadows-Corona Park na severovýchode newyorskej štvrti Queens sa naplno presadila už v rokoch 1999 a 2002 (dosiaľ posledná hostiteľka vo finále, a to spolu s V. Williamsovou). V sezóne 2001 bola v súboji o titul a podľahla Venus. Minulý rok sa lúčila medzi najlepšími ôsmimi po prehre s neskoršou šampiónkou, Belgičankou Justine Heninovou, ktorá medzičasom už ukončila svoju kariéru. Heninová pred dvanástimi mesiacmi vyradila v semifinále Jankovičovú, hoci bola fiftín od manka 4:6, 2:5.
Dvojnásobná deblová olympijská víťazka S. Williamsová (Sydney 2000, Peking 2008 - zhodne so sestrou), ktorá v New Yorku štartovala po jubilejný 10. raz, má na svojom konte už 9 grandslamových titulov, najviac medzi aktívnymi hráčkami pred Venus (7) a Ruskou Mariou Šarapovovou a Američankou Lindsay Davenportovou (po 3). Na Australian Open v Melbourne sa presadila v rokoch 2003, 2005 a 2007, na parížskom Roland Garros v sezóne 2002 a v londýnskom Wimbledone dosiahla double 2002 - 2003. Líderkou renkingu bola dosiaľ 57 týždňov, a to nepretržite od 8. júla 2002. Comeback na vrchol je preklenutím najdlhšieho "pôstu" od zavedenia bodovania v novembri 1975.
Serena Williamsová rovnako ako ona sama na ročníku 2002 či Heninová vlani dokráčala za titulom bez straty setu. V historickom poradí tenistiek podľa zárobku vystrieda Američanku s českým pôvodom Martinu Navrátilovú (21 626 089 USD) na tretej priečke za ďalšou krajankou Davenportovou (22 087 173 USD pred týmto turnajom) a už nehrajúcou Nemkou Steffi Grafovou (21 895 277 USD). Do New Yorku pricestovala so ziskom 20 274 846 USD a teraz zarobila 1,5 milióna dolárov. Už od 2. kola bolo jasné, že Jankovičová sa prehupne nad hranicu 5 miliónov USD (4 972 262 USD + napokon 750 000 USD).
Dvadsaťtriročná Belehradčanka Jankovičová, ktorá premiérovo bola jednotkou renkingu od 11. do 18. augusta 2008 a teraz zostane dvojkou (na tretiu priečku z prvej klesla jej krajanka Ana Ivanovičová), si napriek prehre zlepšila o jedno kolo svoje doterajšie štvornásobné grandslamové maximum pri celkovo 21. vystúpení v hlavnej súťaži, z toho 5. na US Open. Vo finále má po nedeli skóre 6:10. Tento rok dominovala len v máji na antuke v Ríme. Ťahanie za kratší koniec v rozhodujúcom zápase na US Open už zažila, a to v roku 2001 ako juniorka v debli s Chorvátkou Mateou Mežakovou. "Samozrejme, že som sklamaná. Myslela som si, že ju už mám, pretože súperka pôsobila ku koncu druhého setu vyčerpane. Dnes som odovzdala všetko a mala som šance v oboch setoch. Bolo tam zopár smoliarskych bodov, ktoré som si mala pripísať, ale nestalo sa," skonštatovala J. Jankovičová a priznala: "Serena dnes bola lepšia. Až pridobrá." Srbka prejavila aj zmysel pre humor, keď v kontexte svojich častých zdravotných problémov a všeobecných podozrení, že často zveličuje a predstiera, uviedla: "Mala by som dostať Oscara za všetku tú drámu. Možno ani nie vo vedľajšej úlohe."
Víťazka 50 tohtoročných singlových stretnutí Jankovičová (Serena zaznamenala zatiaľ "len" 43 úspechov) sa nestala 37. grandslamovou šampiónkou v tzv. otvorenej ére a treťou, ktorá najprv bola líderkou počítačového poradia a až potom šampiónkou s vrcholným puncom. V minulosti takto - proti logike - úradovali Francúzka Amélie Mauresmová a Belgičanka Kim Clijstersová.
Išlo o deviate grandslamové finále v "open ére", ktoré priamo rozhodovalo o poste jednotky, prvé od Australian Open 2004. Vtedy Heninová odrazila nápor svojej krajanky Clijstersovej.
Dvojhra žien - finále:
Serena Williamsová (4-USA) - Jelena Jankovičová (2-Srb.) 6:4, 7:5 za 124 minút (47, 77)
Serena Williamsová sa v úvodnom geme potrápila pri vlastnom podaní cez tri zhody a v treťom utrpela brejk bez zisku fiftínu, keď poslala bekhend do siete - 1:2. Jankovičová pri potvrdzovaní potiahla sériu získaných bodov na 8 od konca druhého gemu a viedla 40:0 v tom štvrtom, lenže vtedy napriahla k šnúre Američanka. Pripísala si napokon síce "len" 7 fiftínov bez prerušenia, stačilo to však na okamžitý rebrejk i dostatočný základ na jeho zastrešenie. Po 19 minútach bolo 3:2 a o dva gemy ďalej už 5:2, hoci v siedmej hre pripustila Williamsová stav *0:30. Pôsobila na dvorci uvoľnenejšie, pri svojom tradične ofenzívnom prejave udržala redukovanou mierou rizika počet nevynútených omylov na využiteľnej úrovni, dokázala zatlačiť pohyblivú Srbku do ťažkej defenzívy a presvedčivo kontrolovala vývoj. Chladnokrvné sebavedomie z nej sršalo aj vtedy, keď súperka odkrojila z jej náskoku dve tretiny. Na 3:5 znížila cez dve zhody aj prostredníctvom účinnej bekhendovej obrany pred nastrelením tela pri sieti. Na 4:5 a servis sa Jankovičová dostala aj zásluhou vydareného razantného returnu typu buď/alebo, súperkinej dvojchyby a nezvládnutej zmeny rytmu v podobe bekhendového slajzu. Napriek tomu sa stále núkalo hodnotenie, že ak výsledok má "spravodlivo" zodpovedať dianiu na kurte, bude minimálne vo vstupnom sete v prospech Američanky. Serena si v desiatej hre na returne vypracovala tri setbaly učebnicovým prasiatkom, nekompromisnou forhendovou kontrou krížom a Srbkinou lacnou chybou a zužitkovala ten druhý - 6:4 po 47 minútach.
Vo vstupnej fáze druhej časti nezužitkovala Williamsová dva brejkbaly v rade na 2:0 a táto premrhaná príležitosť akoby nastolila nový tón. Jankovičová sa totiž výrazne zlepšila najmä v riešení kľúčových situácií a postupne sa aj vďaka tomu osmeľovala. Navyše, evidentne si zvykala na Američankin koncept a pri pobiehaní za základnou čiarou sa vytiahla do maximálnej prevádzkovej teploty i väčšej úderovej istoty. Duel azda najdrvivejšej ofenzívy súčasného tenisu žien s najuznávanejšou defenzívou clijstersovského strihu prinášal krásne dlhé výmeny i strhujúce zápletky na ukazovateli skóre. Srbka sa cez dve zhody dostala na 2:2, neťažila z náskoku 30:0 na príjme v piatej hre a eliminovala dve hrozby odovzdania servisu v šiestej. V siedmej prehrávala 0:30 i 15:40 a Serena mala neskôr aj tretí gembal, ale napokon zastavila jej pokus o forhendové skrátenie sieť - 3:4 s brejkom na nečakanej strane. Jankovičová potvrdila a proti zrazu rozhodenej Williamsovej mala po chvíli aj tri setbaly v sérii. Vtedy sa opäť ukázala favoritkina priam značková nezlomnosť: znížila na 4:5. Srbka však aj tak ešte podávala na pripísanie si setu. Náhle aj ona spoznala nepríjemnosť skóre 0:40. Takisto si vynútila zhodu a vymazala ešte dva brejkbaly, lenže setbal (celkovo štvrtý), ktorý si vypracovala esom, premrhala dvojchybou a pykala - 5:5 šiestym brejkbalom v tomto geme. Serena v tom ďalšom pri skóre 30:30 našla riešenie vo vari najstrhujúcejšej výmene zápasu a pridala fantastický bekhendový stop-volej z dosahovanej pozície - 6:5. Povedomý stav 30:30 v dvanástom geme priniesol Williamsovej prvý mečbal ako dôsledok krížneho bekhendu. Jankovičovej nahrala páska na zakončenie a zhodu, lenže Srbka pri výhode znova spáchala dvojchybu a vzápätí skončil jej bekhend v polovici cesty. Naopak, Američankin prudký krížny bekhend pri druhom mečbale znamenal radosť.
Štatistiky:
S. Williamsová - Jankovičová:
Esá: 3 - 3
Dvojchyby: 3 - 4
Úspešnosť 1. podania: 45/73 (62%) - 65/95 (68%)
Efektivita pri 1. podaní: 27/45 (60%) - 35/65 (54%)
Efektivita pri 2. podaní: 15/28 (54%) - 13/30 (43%)
Body na príjme: 47/98 (48%) - 31/73 (42%)
Víťazné údery: 44 - 15
Nevynútené chyby: 39 - 22
Brejkbaly: 5/16 (31%) - 3/8 (38%)
Zásahy pri sieti: 28/34 (82%) - 8/11 (73%)
Body celkovo: 89 - 79
Najrýchlejšie podanie: 193 km/h - 171 km/h
Priemerná rýchlosť 1. podania: 167 km/h - 159 km/h
Priemerná rýchlosť 2. podania: 130 km/h - 134 km/h
Cesta S. Williamsovej do finále:
1. kolo: Kateryna Bondarenková (Ukr., 46. vo svetovom rebríčku WTA Tour) 6:1, 6:4 za 56 minút
2. kolo: Jelena Vesninová (Rus./71.) 6:1, 6:1 za 58 minút
3. kolo: Ai Sugijamová (30-Jap./32.) 6:2, 6:1 za 66 minút
4. kolo (osemfinále): Séverine Bremondová (WC-Fr./121.) 6:2, 6:2 za 60 minút
Štvrťfinále: Venus Williamsová (7-USA/8.) 7:6 (6), 7:6 (7) za 145 minút
Semifinále: Dinara Safinová (6-Rus./7.) 6:3, 6:2 za 87 minút
Prehľad výsledkov predchádzajúcich desiatich finále:
1998 Lindsay Davenportová (2-USA) - Martina Hingisová (1-Švajč.) 6:3, 7:5
1999 Serena Williamsová (7-USA) - Martina Hingisová (1-Švajč.) 6:3, 7:6 (4)
2000 Venus Williamsová (3-USA) - Lindsay Davenportová (2-USA) 6:4, 7:5
2001 Venus Williamsová (4-USA) - Serena Williamsová (10-USA) 6:2, 6:4
2002 Serena Williamsová (1-USA) - Venus Williamsová (2-USA) 6:4, 6:3
2003 Justine Heninová (2-Belg.) - Kim Clijstersová (1-Belg.) 7:5, 6:1
2004 Svetlana Kuznecovová (9-Rus.) - Jelena Dementievová (6-Rus.) 6:3, 7:5
2005 Kim Clijstersová (4-Belg.) - Mary Pierceová (12-Fr.) 6:3, 6:1
2006 Maria Šarapovová (3-Rus.) - Justine Heninová (2-Belg.) 6:4, 6:4
2007 Justine Heninová (1-Belg.) - Svetlana Kuznecovová (4-Rus.) 6:1, 6:3