Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

20. septembra 2011

S návrhom novej minimálnej mzdy nie je spokojný nikto



S návrhom na zvýšenie minimálnej mzdy od začiatku budúceho roka o 3,2 % na 327,2 eura nie sú spokojní zamestnávatelia ani zamestnanci a výhrady k nemu má aj jeho predkladateľ, minister práce Jozef ...



Zdieľať
peniaze BRATISLAVA 20. septembra (WEBNOVINY) - S návrhom na zvýšenie minimálnej mzdy od začiatku budúceho roka o 3,2 % na 327,2 eura nie sú spokojní zamestnávatelia ani zamestnanci a výhrady k nemu má aj jeho predkladateľ, minister práce Jozef Mihál. Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) SR aj Konfederácia odborových zväzov (KOZ) SR vzniesli proti návrhu v rámci pripomienkového konania zásadné pripomienky. Rezort práce ich pritom neakceptoval, pri oboch subjektoch tak vzniká rozporové konanie.


Odporúčame

Minister Mihál nechce zvyšovať minimálnu mzdu až o 3,2 %

Minimálna mzda v Česku bude najviac 8 500 korún

Návrh pritom nepodporuje ani samotný minister práce a sociálnych vecí Jozef Mihál. Musel ho však predložiť, keďže mu to prikazuje zákon o minimálnej mzde. Ako však v minulosti uviedol, v konečnom dôsledku bude o budúcoročnej výške minimálnej mzdy rozhodovať vláda na niektorom zo svojich októbrových rokovaní. "Ja osobne budem vláde odporúčať, ak sa vôbec rozhodneme zvyšovať minimálnu mzdu, aby to určite nebolo o také percento, aké je v návrhu," povedal.

Zamestnávatelia rast minimálnej mzdy odmietajú

"V súčasnom stave ekonomického vývoja na Slovensku, ale i na globálnej úrovni, s ohľadom na očakávané zníženie rastu hospodárstva v budúcom roku, AZZZ navrhuje nezvyšovať minimálnu mzdu v roku 2012, ale ponechať ju na súčasnej úrovni, s cieľom neznižovať potenciál udržania zamestnanosť a konkurencieschopnosti slovenských podnikov," uvádza sa v pripomienke asociácie.


O konečnej sume minimálnej mzdy rozhodne vláda

Rezort práce zamestnávateľom odkázal, že v zmysle zákona nemôže navrhnúť nižšiu minimálnu mzdu, ako predstavuje navrhovaná suma. Zároveň pripomína, že o konečnej sume minimálnej mzdy rozhodne vláda. Tá pritom podľa ministerstva po posúdení stanovených kritérií môže rozhodnúť nielen o vyššom, ale aj o nižšom percentuálnom raste minimálnej mzdy, než vyplýva z predloženého návrhu.

Odborári si naopak myslia, že suma minimálnej mzdy pre rok 2012 by sa mala upraviť viac, ako navrhol rezort, a to konkrétne o 4,1 % na 330 eur. Zástupcovia zamestnancov sa nazdávajú, že takýto nárast neohrozí vývoj hospodárstva Slovenska, ani nezhorší podnikateľské prostredie. "Naopak, môže to zvýšiť stimul pracovať pri rozhodovaní „pracovať alebo poberať dávku v nezamestnanosti“ a taktiež to môže mať aj pozitívny vplyv na vývoj verejných financií (viac financií na sociálny systém cez zvýšené odvody)," tvrdí KOZ.

Ministerstvo práce však odborárom oponuje a pripomína, že minimálna mzda má u istej časti nízkopríjmových zamestnancov negatívny vplyv na udržateľnosť zamestnania. "Vzhľadom na pretrvávajúce dôsledky hospodárskej krízy a možný negatívny dopad rýchlejšieho tempa rastu minimálnej mzdy na zamestnanosť najmä nízkopríjmových skupín nie je možné navrhnúť vyššiu sumu minimálnej mzdy, než navrhovaná suma," konštatuje rezort.

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR predložilo návrh nariadenia vlády, ktorým sa má od začiatku budúceho roka zvýšiť minimálna mzda zo súčasných 317 eur na 327,2 eura. Išlo by o nárast najnižších miezd o 3,2 %, teda o mieru rastu priemernej mzdy na Slovensku v minulom roku. Rezort postupoval v súlade so zákonom o minimálnej mzde. Ten ministerstvu v prípade nezhody sociálnych partnerov ukladá povinnosť predložiť návrh na rast najnižších miezd o rovnaké percento, o aké v roku 2010 vzrástla priemerná mzda na Slovensku.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
SaS nepodporuje nezodpovednú politiku. Eurovalu vraví nie
<< predchádzajúci článok
Eurozóne by mohli pomôcť štáty s veľkými rezervami