BRATISLAVA 14. februára (WN/PR) - Slováci minulý rok vyhrali v hrách spoločnosti TIPOS, národná lotériová spoločnosť, a.s. viac ako 5
,1 miliárd slovenských korún. Jednoznačne najštedrejšou hrou bolo LOTO, v ktorej bolo na výhrach vyplatených viac ako
1 miliarda korún.
Len v číselných lotériách vzniklo v roku 2007 až 26 výhier vyšších ako jeden milión korún, v celkovej sume viac ako 440 miliónov Sk. Všetky výhry nad 10 miliónov korún padli práve v hre LOTO. Vďaka tejto hre pribudlo na Slovensku až 12 nových milionárov.
Minulý rok bola hra LOTO pre hráčov zaujímavá predovšetkým mimoriadne vysokými JACKPOTMI, ktoré až dvakrát prelomili magickú hranicu 100 miliónov korún. Historicky najvyššia výhra vo výške
102,2 milióna korún padla v novembri. Výherná stávka bola podaná v Prešovskom kraji, hráč zaplatil za stávku len za 140 Sk, získal tak až 730-tisíc násobok svojho vkladu!
V septembri padli ďalšie dve vysoké výhry – hneď na začiatku mesiaca padol JACKPOT v hre LOTO vo výške 101,2 milióna a krátko na to 16. septembra vo výške 85,4 milióna Sk.
V súčasnosti sa v hre LOTO hrá o aktuálny JACKPOT viac ako 46 miliónov korún.
V porovnaní s rokom 2006 sa záujem hráčov o lotériu LOTO významne zvýšil, a to predovšetkým počas Prémiovej hry. Okrem vysokých JACKPOTOV hráčov lákala aj 50 miliónová letná prémia. Narástol tak aj počet prijatých stávok na jedno žrebovanie, ako aj priemerná výška vkladu na jeden tiket.
Miliónové výhry padali aj v ostatných číselných lotériách, ako je KENO 10 alebo LOTO 5 z 35, ktorá je u hráčov obľúbená vďaka štatisticky väčšej pravdepodobnosti vyhrať. Zaujímavosťou je neprevzatá výhra v špeciálnom bingu TIPOS-BINGO vo výške 2,6 milióna korún.
Rekordné odvody do štátneho rozpočtu
Práve vďaka zvýšenému záujmu hráčov o produkty TIPOS, predovšetkým o hru LOTO, významne narástla aj výška odvodov z hazardných hier do štátneho rozpočtu. Celková suma predstavuje čiastku
812 miliónov slovenských korún, čo je o 222 miliónov viac ako v roku 2006 (odvody z hazardných hier 2006: 589,78 mil. Sk). Tieto finančné prostriedky sú zo štátneho rozpočtu následne prerozdeľované na vykonávanie všeobecne prospešných služieb, ktorými sú najmä poskytovanie zdravotnej starostlivosti, poskytovanie sociálnej starostlivosti a pomoci a humanitárna starostlivosť, tvorba, rozvoj, ochrana a obnova kultúrnych hodnôt, podpora umeleckej tvorby a kultúrnych aktivít, vzdelávanie, výchova, rozvoj športu, tvorba a ochrana životného prostredia, ochrana zdravia obyvateľstva, na podporu telovýchovy, športu, školstva a mládeže, na zdravotnícke, kultúrne a environmentálne účely.
Barbara Písecká, hovorkyňa TIPOS