Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

03. septembra 2016

S dlhoročným prezidentom Karimovom sa prišli rozlúčiť tisíce ľudí



Na snímke čestná stráž stojí pri portréte zosnulého uzbeckého prezidenta Islama Karimova v jeho sídle v Samarkande 3. septembra 2016.



Zdieľať
Na snímke čestná stráž stojí pri portréte zosnulého uzbeckého prezidenta Islama Karimova v jeho sídle v Samarkande 3. septembra 2016. Foto: TASR/AP
Samarkand/Taškent 3. septembra (TASR) - Tisíce ľudí dnes lemovali ulice uzbeckej metropoly Taškent, kadiaľ prechádzala pohrebná kolóna s telom zosnulého prezidenta Islama Karimova na letisko, odkiaľ ho previezli na cintorín do rodného Samarkandu, kde sa konal pohreb. Informovala o tom na svojej stránke spravodajská televízia BBC.


Karimovovu smrť potvrdila v piatok podvečer uzbecká vláda po tom, ako ho minulú sobotu previezli do nemocnice s podozrením na mŕtvicu.

Na snímke ľudia hádžu kvety na pohrebné limuzíny v smútočnom sprievode počas pohrebu uzbeckého prezidenta Islama Karimova v Taškente 3. septembra 2016. Foto: TASR/AP


Organizátorom dnešného pohrebu dlhoročného uzbeckého prezidenta bol premiér Šavkat Mirzijojev, ktorý je podľa BBC pokladaný za Karimovovho potenciálneho nástupcu. Po prílete do Samarkandu sa na námestie Registan v historickej časti mesta prišli s Karimovom rozlúčiť tisíce ľudí.

"Náš uzbecký ľud utrpel nenahraditeľnú stratu. Smrť z nášho stredu vytrhla zakladateľa štátu Uzbekistan, veľkého a drahého syna nášho ľudu," povedal Mirzijojev v smútočnom prejave.

Na snímke ľudia stoja s kvetmi na chodníku pri trase smútočného sprievodu počas pohrebu uzbeckého prezidenta Islama Karimova v Samarkande 3. septembra 2016. Foto: TASR/AP


Medzi smútočnými hosťami nechýbal ruský premiér Dmitrij Medvedev, tadžický prezident Emomali Rachmon či jeho turkménsky náprotivok Gurbanguli Berdymuhamedov.

V Uzbekistane bol vyhlásený trojdňový štátny smútok.

Karimov vládol v Uzbekistane, ktorý je veľkým vývozcom bavlny a krajinou bohatou takisto na zlato a zemný plyn, autoritárskym štýlom od roku 1989 - najprv ako vodca tamojšej komunistickej strany a po rozpade Sovietskeho zväzu v roku 1991 ako prezident. Tvrdo potláčal každú opozíciu a verejne nepodporoval žiadneho nástupcu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Košický nočný beh prilákal do metropoly východu takmer 1700 bežcov
<< predchádzajúci článok
Na Dňoch sv. Huberta nechýbajú špičkoví vábiči jeleňov a inej zveri