Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Príroda-Zvieratá

25. apríla 2017

Rysa ostrovida z Muránskej planiny vypustili vo Falckom lese



Rysa ostrovida z Muránskej planiny vypustili ochranári počas uplynulého víkendu na území Falckého lesa v Nemecku. Pomenovali ho Cyril. Ide v poradí už o štvrtého rysa zo ...



Zdieľať
Rys ostrovid Foto: TASR AP
 
Bratislava 25. apríla (TASR) - Rysa ostrovida z Muránskej planiny vypustili ochranári počas uplynulého víkendu na území Falckého lesa v Nemecku. Pomenovali ho Cyril. Ide v poradí už o štvrtého rysa zo slovenskej prírody vypusteného v najväčšej zalesnenej oblasti v krajine. Projekt má pomôcť zachovaniu populácie rysa v Nemecku.


"Pri záchrane živočíchov, ktorých populácie vymizli z veľkej časti Európy, je nesmierne dôležitá medzinárodná spolupráca. Rysy zo Slovenska pomáhajú rozširovať populáciu tejto šelmy v Nemecku, nakoľko pôvodne vypúšťané rysy v Nemecku v 70. rokoch 20. storočia pochádzali tiež zo Slovenska. Počas týchto rokov sa v Nemecku udomácnili, ale problémom začala byť malá genetická variabilita," hovorí Rastislav Rybanič, šéf sekcie ochrany prírody ministerstva životného prostredia.

Projekt na záchranu rysa v Nemecku sa uskutočnil pod dohľadom odborníkov na záchranu veľkých mačkovitých šeliem z Medzinárodnej únie na ochranu prírody a prírodných zdrojov a finančne bol podporený z európskeho programu LIFE. Pred transportom do nového domova pobudol rys v karanténnej stanici ZOO Bojnice. Tam strávil 40 dní nevyhnutných na vykonanie potrebných vyšetrení a testov.

Rys ostrovid je najväčšou mačkovitou šelmou Európy. Vyskytuje sa na niektorých izolovaných územiach v strednej a severovýchodnej Európe a v malej časti severnej Ázie. Na niektorých miestach je dnes vzácny a hrozí mu vyhubenie. Podľa oficiálnej správy pre Európsku komisiu žije na Slovensku 300 až 400 jedincov. Rys je u nás celoročne chránený. Envirorezort v januári predstavil program starostlivosti o rysa ostrovida, ktorý predstavuje opatrenia, ako vzácneho živočícha v slovenskej prírode uchovať.

TASR informácie poskytol odbor komunikácie envirorezortu.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Najnavštevovanejším objektom SNM bol vlani Spišský hrad
<< predchádzajúci článok
S Eltonom Johnom to nevypadá dobre: Nakazil sa vzácnou infekciou