Sobotné dialógy Slovenského rozhlasu (SRo), v ktorých je raz mesačne z politikov hosťom iba premiér Robert Fico nie sú v súlade so zákon o vysielaní a retransmisii, sú nevyvážené a neobjektívne, ...
BRATISLAVA 7. augusta (WEBNOVINY) - Sobotné dialógy Slovenského rozhlasu (SRo), v ktorých je raz mesačne z politikov hosťom iba premiér Robert Fico nie sú v súlade so zákon o vysielaní a retransmisii, sú nevyvážené a neobjektívne, tvrdí to podpredseda Občianskej konzervatívnej strany (OKS) Ondrej Dostál. Dostál preto dnes podal na Radu pre vysielanie a retransmisiu (RVR, licenčná rada) sťažnosť proti vysielaniu Sobotných dialógov, v ktorých bol ako jediný politik premiér a predseda Smer-u Fico. Tvrdí, že RVR by mala v prípade týchto relácií konštatovať porušenie zákona. Opiera sa pritom o rozhodnutie licenčnej rady z decembra 2003, v ktorom konštatovala, že SRo porušil zákon o vysielaní a retransmisii, nezabezpečil vo vtedajšom politicko-publicistickom programe "Tvárou v tvár", kde bol hosťom vtedajší premiér Mikuláš Dzurinda, názorovú pluralitu. Ako sa uvádza v rozhodnutí RVR z 2. decembra 2003, rozhlas v jednotlivých vydaniach programu "poskytol exkluzívny priestor na vyjadrenie sa k politickým témam jednému politikovi". Dostal za to od licenčnej rady sankciu - upozornenie na porušenie zákona. Rovnako by RVR mala postupovať aj v prípade diskusie, kde je jediným zástupcom politikov premiér Fico, upozorňuje Dostál.
Podľa generálnej riaditeľky SRo Miloslavy Zemkovej rozhlas vysielaním relácie s premiérom neporušil žiadny zákon, rovnako ako neporušil zákon odvysielaním relácie bez ministra Jahnátka, rovnako ani v prípade diskusie troch komentátorov. "Dôležité bude však stanovisko Rady pre vysielanie a retransmisiu - podľa jej nálezu a najmä podľa zdôvodnenia sa zariadime," dodala pre agentúru SITA Zemková.
Program Tvárou v tvár sa vysielal v roku 2003, vo štvrtok od 12:20 do 12:30. Desaťminútové vysielanie bolo venované aktuálnym vnútropolitickým otázkam týždňa s jediným hosťom - vtedajším premiérom, predsedom vládnej SDKÚ Mikulášom Dzurindom. Premiér odpovedal na otázky dvoch redaktorov rozhlasu a na jednu poslucháčsku, alebo na otázky redaktora SRo a redaktora iného média a na jednu poslucháčsku otázku. RVR sa zhodla, že programy "Tvárou tvár" sú politicko-publicistické a v programoch tohto typu je vysielateľ "povinný zabezpečiť ich objektívnosť a nestrannosť".
Okrem rozhodnutia RVR z roku 2003 sa Dostál rozhodol dať podnet na RVR aj pre ďalšie dve rozhodnutie rady z tohto roka. RVR v nich konštatovala, že SRo porušil zákon - nezabezpečil objektívnosť a nestrannosť. Obe rozhodnutia sa týkajú dennej relácie - besedy na politické, občianske a spoločenské témy dňa Z prvej ruky, jednej z apríla 2007 a druhej z februára tohto roka. V prvom prípade licenčná rada SRo vyčítala, že v diskusii nezabezpečil dostatočnú objektivitu a nestrannosť. K téme o opozičnom odvolávaní ministra hospodárstva Ľubomíra Jahnátka nezaistil ako hosťa ministra ani nikoho z vládnej koalície. Rozhlas sa bránil tým, že nikto z oslovených predstaviteľov koalície nechcel vystúpiť. Diskutovať prišli len Stanislav Janiš z opozičnej SDKÚ-DS a Zuzana Wienk z Aliancie Fair-play. V druhom prípade RVR označila za porušenie zákona jedno z februárových vysielaní Z prvej ruky. Dôvodom bol výber hostí do relácie, zúčastnili sa jej komentátori - Dag Daniš (denník Pravda) a Ivan Štulajter (denník SME) a publicista Eduard Chmelár. Výber hostí bol podľa RVR dobrý. Rada tvrdí, že "predstavovali svojou politickou orientáciou širšie názorové spektrum", no názory, ktoré prezentovali už nie, vyjadrenia, ktoré odzneli "vyzneli jednostranne v neprospech vlády". Rozhlas sa voči obom rozhodnutiam licenčnej rady odvolal.
Ak tieto relácie označila rada za porušenie zákona, neobjektívne a nevyvážené, tak potom nemôže prehliadať tak flagrantný príklad, akým je relácia, kde je jediným politickým hosťom Rober Fico, najmä ak existuje precedens z minulosti, dodal pre agentúru SITA Dostál.
SITA