19. januára 2017
Na archívnej snímke policajti hliadkujú pri sídle skrachovaného ropného gigantu JUKOS 27.marca 2007. Foto: TASR/APMoskva 19. januára (TASR) - Ruský ústavný súd dnes rozhodol, že verdikt Európskeho súdu pre ľudské práva (ESĽP) v kauze ropnej spoločnosti Jukos je v rozpore s Ústavou Ruskej federácie a jeho vykonanie preto nie je možné. Rozhodnutie ESĽP sa týkalo vyplatenia kompenzácii vo výške 1,8 miliardy eur bývalým akcionárom spoločnosti Jukos.
Dnešný verdikt ruského ústavného súdu sa opiera o zákon, ktorý Rusko prijalo v roku 2015. Tento zákon dáva ruskému ústavnému súdu právo určiť, či v žalobách vynesených proti Rusku má krajina plniť verdikty medzištátnych orgánov na ochranu práv a slobôd človeka, a to najmä ESĽP.
Ruský ústavný súd dnes podľa agentúry Interfax konštatoval, že ropná spoločnosť ukončila svoju činnosť ako neplatič daní a porušovateľ ruských zákonov. Upozornil tiež, že spoločnosť Jukos pôsobila v jednom z najziskovejších sektorov ekonomiky, z čoho pre ňu vyplývali aj veľké zisky a potenciálne i vysoké daňové odvody. Jukos však svojím konaním bránil stabilizácii ústavného a právneho režimu a verejného poriadku.
Ústavný súd dnes ústami svojho predsedu Valerija Zorkina konštatoval, že akcionári spoločnosti dostávali dividendy, na základe čoho ich možno považovať za spolupáchateľov protizákonnej činnosti spoločnosti Jukos.
"
Väčšinoví vlastníci... sú práve tými osobami, ktoré sa zúčastňovali na protizákonnej činnosti spoločnosti," upozornil Zorkin. Vysvetlil, že ak sa aj akcionári nepodieľali priamo na vytváraní nezákonných plánov, dostávali dividendy a tie vznikli aj z prostriedkov, ktorý by za predpokladu dodržiavania zákonov boli zdanené.
ESĽP svoj verdikt v tejto kauze vyniesol 31. júla 2014. Podľa rozsudku malo Rusko zaplatiť odškodné vo výške takmer 1,9 miliardy eur niekdajším akcionárom bývalej ropnej spoločnosti Jukos.
Rozsudok bol vynesený v spore, v ktorom sa bývalí akcionári Jukosu ohradili proti nezrovnalostiam v daňovom konaní začatom proti tejto spoločnosti v roku 2000.
Bývalí akcionári požadovali od vlády v Moskve oveľa vyššie odškodné, takmer 38 miliárd eur.
Jukos bol nútený v roku 2006 vyhlásiť bankrot a jeho majiteľ Michail Chodorkovskij bol odsúdený na 14-ročné väzenie pre daňové úniky a spreneveru. Vo väzení strávil deväť rokov, ruský prezident Vladimir Putin mu v decembri roku 2013 udelil milosť.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR