Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

05. decembra 2018

Rusko zrušilo kontrakt na predaj raketového systému do Azerbajdžanu



Ilustračná snímka.



Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR/Daniel Veselský
Moskva 5. decembra (TASR) - Rusko nebude Azerbajdžanu predávať pobrežný raketový systém Bal-E, ako ani podzvukovú protilodnú strelu s plochou dráhou letu Ch-35 v obave, že by mohla byť ohrozená ruská kaspická flotila alebo ciele v Náhornom Karabachu. Informoval o tom v stredu denník Kommersant s odvolaním sa na svoje zdroje v štátnej správe.


Podľa zdrojov Kommersantu bolo už pripravené konečné znenie dohody, ktorá by Azerbajdžanu umožnila nakúpiť predmetný raketový komplex, avšak k jej podpisu nakoniec nedošlo.

Denník vo svojom článku uviedol, že dôvodom odstúpenia od podpísania zmluvy bol údajne odpor ruského ministerstva obrany. To sa malo obávať toho, že by pokročilý raketový systém, aj v slabšej exportnej verzii, mohol ohroziť ruskú flotilu v Kaspickom mori.

Podľa ďalšieho zdroja Kommersantu bránil podpisu dohody ešte jeden "veľmi delikátny geopolitický detail" a to skutočnosť, že raketový komplex by potenciálne mohol byť namierený aj proti pozemným cieľom. Ako pre denník povedal nemenovaný zdroj, že v Moskve "by neboli radi, ak by bol raketový komplex použitý na Náhornom Karabachu".

Konflikt v Náhornom Karabachu, ktorý je de jure autonómnou republikou Azerbajdžanu, sa začal v roku 1988 po tom, ako miestne arménske obyvateľstvo povstalo proti ústrednej vláde v Baku a vytvorilo vlastnú separatistickú republiku podporovanú Jerevanom.

Azerbajdžan predstavuje pre Moskvu dôležitého obchodného partnera z hľadiska nákupu zbraní a zbraňových systémov, zatiaľ čo chudobnejšie Arménsko je zase jediným spojencom Kremľa v regióne južného Kaukazu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Justícia žiada zatknúť v kauze Chášukdží ľudí z okruhu M. bin Salmána
<< predchádzajúci článok
Mogheriniová: Napätie v Azovskom mori poškodzuje ekonomické záujmy EÚ