Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

30. októbra 2006

Rusko si pripomína politické obete sovietskeho režimu



Ruskí aktivisti za ľudské práva si v pondelok pripomenuli pamiatku obetí sovietskych politických represálií. Podľa niektorých sú ľudia v Rusku aj po 15 rokoch od pádu komunizmu prenasledovaní z ...



Zdieľať

MOSKVA 30. októbra (WEBNOVINY) - Ruskí aktivisti za ľudské práva si v pondelok pripomenuli pamiatku obetí sovietskych politických represálií. Podľa niektorých sú ľudia v Rusku aj po 15 rokoch od pádu komunizmu prenasledovaní z politických dôvodov. "Žiadame len jednu vec, spravodlivý politický proces," uviedol počas spomienkového stretnutia riaditeľ moskovského Inštitútu pre ľudské práva Valentin Gefter.

Deň sovietskych politických väzňov si v bývalom Sovietskom zväze prvýkrát pripomenuli v roku 1974 a po páde sovietskeho režimu v roku 1991 sa stal spomienkou na sovietske obete. Podľa aktivistov získal tento deň nový význam za vlády prezidenta Vladimira Putina, ktorého režim často kritizujú doma i v zahraničí za potláčanie občianskych slobôd, dominanciu vládnej propagandy na úkor slobody slova a za rast aktivít spravodajských služieb, ktoré nahradili sovietsku KGB.

Aktivisti z mimovládnych organizácií a opozičných politických strán sa stretli v pondelok za okrúhlym stolom, kde diskutovali o súčasnom stave slobody v krajine a o nových legislatívnych opatreniach Putinovej vlády, ktoré obmedzujú občianske slobody ako napríklad zákon o extrémizme alebo prezidentský dekrét o zachovávaní štátneho tajomstva v oblasti vedy a techniky.

Okrem neoficiálnych spomienkových aktivít si pamiatku sovietskych obetí pripomenuli aj vládni predstavitelia vrátane prezidenta Putina, ktorý vyzval svoju vládu na umožnenie prístupu verejnosti k informáciám o obetiach minulého režimu.

Mimovládna organizácia Memorial zverejnila na internete zoznam mien jeden a pol milióna obetí sovietskeho politického teroru. Podľa zverejnených informácií bolo v rokoch 1921 až 1985 na základe politických obvinení päť a pol milióna ľudí zadržaných a odsúdených na väzenie alebo trest smrti. Až sedem miliónov ľudí zomrelo od hladu počas násilnej kolektivizácie poľnohospodárskych pozemkov v 20. a 30. rokoch minulého storočia a dva a pol milióna príslušníkov etnických menšín bolo násilne vysťahovaných z ich pôvodných domovov.

SITA,AP


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Súd so slovenským kanibalom odročili na 15. decembra
<< predchádzajúci článok
Berlusconiho budú súdiť za korupciu