Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

12. septembra 2011

Rusko nevydáva ruských občanom iným krajinám



Kremeľ nevyhovie žiadosti Británie a nevydá podozrivého z vraždy bývalého agenta sovietskej tajnej služby Alexandra Litvinenka. V pondelok to vyhlásil ruský prezident Dmitrij Medvedev po stretnutí s ...



Zdieľať
bez nazvu MOSKVA 12. septembra (WEBNOVINY) - Kremeľ nevyhovie žiadosti Británie a nevydá podozrivého z vraždy bývalého agenta sovietskej tajnej služby Alexandra Litvinenka. V pondelok to vyhlásil ruský prezident Dmitrij Medvedev po stretnutí s britským premiérom Davidom Cameronom v Moskve. Ruské zákony podľa Medvedeva neumožňujú vydanie ruského občana do inej krajiny za účelom stíhania. "Nie je to možné. Všetci musíme rešpektovať naše právne normy," povedal ruský prezident.


Cameron pripustil problémy medzi Moskvou a Londýnom v tejto záležitosti, zdôraznil však, že právny spor nesmie stáť v ceste intenzívnejším ekonomickým vzťahom. "Nezhody medzi nami zostávajú, no aj keď nezmeníme názor na túto záležitosť, mali by sme sa snažiť o silnejšie obchodné styky," vyhlásil Cameron. Vražda Litvinenka podľa neho nepovedie k zmrazeniu vzájomných vzťahov.

Litvinenkova vražda v roku 2006 rapídne zhoršila vzťahy medzi Moskvou a Londýnom. Bývalý prominentný sovietsky tajný agent patril ku kritikom vtedajšieho prezidenta a dnešného premiéra Vladimira Putina, ktorého tesne pred smrťou obvinil zo zosnovania jeho vraždy. Veľká Británia trvá na vydaní bývalého agenta ruskej tajnej služby Alexandra Lugového, ktorý podľa vyšetrovania Litvinenka otrávil rádioaktívnym polóniom. Londýn vydal v roku 2007 na Lugového zatykač a požiadal Moskvu o jeho vydanie. Rusko to však odmieta.

Cameron pricestoval do Ruska v pondelok na pozvanie Medvedeva s cieľom napraviť vzájomné vzťahy. Zdrojom napätia je práve vražda Litvinenka. Odvtedy sa najvyšší predstavitelia oboch krajín na bilaterálnom rokovaní nestretli, pričom naposledy prišiel líder Spojeného kráľovstva do Ruska v roku 2006, a aj to iba na summit G8.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Pasivita OSN vo vzťahu k Sýrii je škandál
<< predchádzajúci článok
Búrky v Nemecku zanechali rozsiahle škody