Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

10. februára 2019

Rusko má viac sporných rakiet, než bolo známe, tvrdia nemecké noviny



Na snímke ruská strela s plochou dráhou letu 9M729 počas predstavenia zahraničným vojenským pridelencom v Rusku a novinárom v armádnom stredisku v Kubinke neďaleko Moskvy 23. januára 2019. Ruská armáda zverejnila v stredu technické ...



Zdieľať
Na snímke ruská strela s plochou dráhou letu 9M729 počas predstavenia zahraničným vojenským pridelencom v Rusku a novinárom v armádnom stredisku v Kubinke neďaleko Moskvy 23. januára 2019. Ruská armáda zverejnila v stredu technické údaje o svojej novej rakete s cieľom spochybniť tvrdenie Spojených štátov, že táto zbraň porušuje Zmluvu o likvidácii rakiet stredného a kratšieho doletu (INF). Foto: TASR/AP
Berlín 10. februára (TASR) - Rusko má viac rakiet stredného doletu SSC-8 s plochou dráhou letu, než sa doposiaľ predpokladalo. V najnovšom vydaní o tom informovali nemecké nedeľňajšie noviny Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung (FAS), ktoré sa odvolávajú na zdroj z tajnej služby nemenovanej západnej krajiny.


Severoatlantická aliancia (NATO) tvrdí, že tento zbraňový systém porušuje americko-ruskú Zmluvu o likvidácii rakiet stredného a kratšieho doletu (INF) z roku 1987. Washington a následne aj Moskva pred týždňom oznámili, že odstupujú od tejto dohody, z ktorej porušovania sa vzájomne obvinili, pripomína tlačová agentúra DPA.

FAS uvádza, že tieto rakety sú okrem výcvikového práporu v testovacom areáli Kapustin Jar v južnom Rusku a práporu v Kamyšlove východne od Jekaterinburgu umiestnené v dvoch ďalších lokalitách - v Mozdoku v Severnom Osetsku a v Šuji neďaleko Moskvy.

Každý zo zmienených štyroch práporov má podľa správy k dispozícii štyri mobilné odpaľovacie zariadenia, ktoré vezú po štyri rakety. Znamená to, že Rusko má najmenej 64 rakiet SSC-8, ktoré môžu byť vybavené konvenčnými alebo jadrovými hlavicami.

Dolet týchto rakiet s jadrovou hlavicou je 2350 kilometrov, s konvenčnou hlavicou ťažkou 500 kilogramov majú dolet okolo 2000 kilometrov, napísal nemecký nedeľník.

Dodal, že pri ich súčasnom umiestnení je v ich dosahu východná a severná Európa, ako aj stredná Európa vrátane Nemecka, pričom však v krízovom prípade by systém mohli rýchlo presunúť smerom na západ, čím by ohrozoval celú Európu s výnimkou Portugalska.

Zmluvu INF podpísali 8. decembra 1987 vtedajší lídri Sovietskeho zväzu a Spojených štátov Michail Gorbačov a Ronald Reagan. Zmluva, považovaná za základný bezpečnostný pilier Európy zameraný na obmedzenie rizika jadrového útoku, zakazuje obom stranám výrobu, skúšky alebo vlastníctvo jadrových a konvenčných rakiet s plochou dráhou letu, ktoré majú dolet 500 až 5500 kilometrov. Rusko tvrdí, že nové sporné rakety majú maximálny dolet 480 kilometrov.



Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Bulharsko preverí súvis prípadu Skripaľ s ďalšou otravou
<< predchádzajúci článok
Pápež navštívi v Maroku školu pre imámov, podporí umiernený islam