Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

29. augusta 2019

Rumunský prezident tvrdí, že menšinovú vládu musí odobriť parlament



Na archívnej snímke prezident Rumunska Klaus Werner Iohannis.



Zdieľať
Na archívnej snímke prezident Rumunska Klaus Werner Iohannis. Foto: TASR
Bukurešť 29. augusta (TASR) - Rumunský prezident Klaus Iohannis v stredu povedal, že menšinová vláda tvorená už len Sociálnodemokratickou stranou (PSD) musí požiadať poslancov o vyslovenie dôvery. Iohannis sa takto vyjadril po tom, ako v pondelok z rumunskej vládnej koalície odišla Aliancia liberálov a demokratov (ALDE), píše agentúra AFP.


Iohannis, ktorý dlhodobo zastáva k vláde veľmi kritický postoj, povedal, že reorganizovaný kabinet nebude akceptovať. "Súčasná vláda potrebuje odobrenie od parlamentu," uviedol v prejave, ktorý vysielala televízia.

PSD má v 465-člennom rumunskom parlamente len 205 poslaneckých mandátov, pričom opozičné strany už avizovali, že dôveru novej vláde nevyjadria. Iohannis dodal, že ak PSD nezíska v parlamente dostatočnú podporu, bude potrebné nájsť "prechodné" riešenie.

Rumunská premiérka Viorica Dancilaová ešte v utorok sľúbila, že PSD sa pri moci udrží aj napriek odchodu ALDE.

"Obrátime sa na parlament a pokúsime sa získať potrebnú podporu, aby sme dotiahli náš mandát do konca (do decembra 2020 - poznámka AFP)," povedala v reakcii na Iohannisove slová. "Máme zodpovednosť voči rumunskému ľudu," dodala v prejave, ktorý taktiež vysielala televízia. Prezidenta zároveň obvinila z "blokovania" a "destabilizácie" vlády.

Dancilaová a Iohannis sa k situácii vyjadrili len niekoľko hodín po tom, ako rumunská vláda dostala ďalšiu ranu, píše agentúra AFP. Poslanci parlamentu totiž neodsúhlasili jej návrh zákona, v súlade s ktorým by sa politici mohli vyhnúť väzeniu za korupčné delikty. Návrh bol súčasťou kontroverzného balíčka opatrení PSD. V súlade s nimi by boli v Rumunsku omilostení všetci väzni, ktorých tresty neprekračujú päť rokov s výnimkou odsúdených za násilné trestné činy, píše AFP.

V Rumunsku sa v uplynulých rokoch konalo množstvo protestov, na ktorých občania demonštrovali proti zámerom vlády reformovať súdnictvo spôsobom, aký kritici označujú za snahu o oslabenie boja s korupciou. Proti kontroverzným návrhom, ktorými chce vládna PSD reformovať justíciu, sa v májovom referende vyslovila aj väčšina hlasujúcich Rumunov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Zadržiavaný spisovateľ vyzval Austráliu, aby mu pomohla z väzenia
<< predchádzajúci článok
Prezidenti krajín z oblasti Amazónie sa stretnú kvôli požiarom