Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

18. januára 2013

Rukojemnícka dráma v Alžírsku je varovaním pre celý svet



Francúzsko v piatok odmietlo kritiku na adresu rozhodnutia alžírskej vlády ukončiť rukojemnícku drámu na východe krajiny silou, čoho dôsledkom by mohlo byť usmrtenie mnohých zadržiavaných cudzincov. ...



Zdieľať
alzirsko PARÍŽ 18. januára (WEBNOVINY) - Francúzsko v piatok odmietlo kritiku na adresu rozhodnutia alžírskej vlády ukončiť rukojemnícku drámu na východe krajiny silou, čoho dôsledkom by mohlo byť usmrtenie mnohých zadržiavaných cudzincov.


Ako vyhlásil pred novinármi hovorca francúzskeho ministerstva zahraničných vecí Philippe Lalliot, alžírske orgány "usúdili, že nemajú žiadnu inú možnosť ako začať útok".

Situáciu v plynárenskom závode neďaleko hranice s Líbyou označil za "obzvlášť zložitú vzhľadom na rozsah zajímania rukojemníkov a naďalej veľmi zmätočnú".

Alžírska dráma podľa Lalliota ukázala, čo "pre celé medzinárodné spoločenstvo znamená prítomnosť teroristických skupín v tejto zóne".

Púštneho plynárenského komplexu pri meste Ajn Aminás sa v stredu ráno zmocnili moslimskí extrémisti, pričom v ňom zadržali stovky Alžírčanov a cudzincov. Podľa ich vyhlásení má byť útok odplatou za to, že Alžírsko podporuje vojenskú intervenciu Francúzska proti islamistom v Mali.

Vojenská operácia proti ozbrojencom stále pokračuje, alžírska štátna tlačová agentúra APS však informovala, že vojaci už oslobodili takmer 650 rukojemníkov vrátane asi 70 cudzincov. Nemenovaný zdroj z alžírskeho bezpečnostného sektora medzitým poprel správy, podľa ktorých pri oslobodzovacej operácie okrem ozbrojencov zahynulo aj 34 rukojemníkov.

Kríze na východe Alžírska sa v piatok venoval aj britský premiér David Cameron, podľa ktorého sa tamojšej armáde podarilo zavŕšiť prvú fázu operácie, ide však o "veľký a zložitý objekt" a ozbrojenci môžu v jeho útrobách zadržiavať ďalšie osoby.

Cameron v rámci vystúpenia na pôde parlamentu taktiež vyjadril presvedčenie, že ohrozených britských občanov je momentálne "podstatne" menej než 30. Presnejší počet Britov, ktorých v alžírskom závode zadržali, premiér podľa vlastných slov zatiaľ nemôže poskytnúť. Jeden z britských pracovníkov zahynul hneď na začiatku drámy, keď sa stali terčom útoku islamistov autobusy smerujúce na miestne letisko. Ozbrojenci následne zaútočili na obytný komplex a až potom sa zamerali na samotné plynárenské zariadenia. Cameron v súvislosti s vojenskou operáciou vyjadril "sklamanie" z toho, že Alžírčania ho o nej vopred neinformovali.



Podobný postoj zaujala taktiež japonská vláda, ktorá požiadala o vysvetlenie alžírskeho veľvyslanca. Medzi rukojemníkmi je totiž údajne najmenej 14 Japoncov.

Oslobodenie svojich štátnych príslušníkov medzičasom potvrdili viaceré krajiny vrátane Rakúska alebo Írska. Rakúsky minister zahraničných vecí Michael Spindelegger sa vo svojom piatkovom vyhlásení odvoláva na informácie od alžírskeho náprotivka, podrobnosti týkajúce sa okolností zásahu ako aj zdravotného stavu rukojemníka sú však podľa neho stále nejasné. Spindeleggerov rezort iba deň predtým potvrdil, že medzi rukojemníkmi je 36-ročný Rakúšan.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Južná Kórea rozmiestni pri hraniciach izraelské rakety
<< predchádzajúci článok
Slovensko trápi sneh a vietor, meteorológovia vydali výstrahu