Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

23. januára 2015

RTVS odmieta obvinenia z cenzúry a akejkoľvek formy nátlaku



Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) si váži slobodu prejavu a odmieta obvinenia z cenzúry a z akejkoľvek formy nátlaku. Reaguje tak na tvrdenie podpredsedníčky ...



Zdieľať
Branislav Škripek Foto: TASR/Pavel Neubuer
 
Bratislava 23. januára (TASR) - Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) si váži slobodu prejavu a odmieta obvinenia z cenzúry a z akejkoľvek formy nátlaku. Reaguje tak na tvrdenie podpredsedníčky Národnej rady SR za OĽaNO Eriky Jurinovej, podľa ktorej RTVS neodvysielaním gréckokatolíckej liturgie jednoznačne porušila slobodu náboženského vyznania a viery, ktorú garantuje Ústava SR.


Za prešovského arcibiskupa Jána Babjaka a za gréckokatolícku farnosť sa stavia aj šéf poslaneckého klubu OĽaNO Richard Vašečka a europoslanec za OĽaNO Branislav Škripek. Obyčajní žiadajú riaditeľa RTVS Václava Miku o vysvetlenie a nápravu. Zároveň avizujú, že budú žiadať v RTVS poslanecký prieskum.

Hovorkyňa RTVS Dominika Šulková pre TASR uviedla, že sporná bola časť kázne duchovného Rastislava Baku. "RTVS v predmetnej veci postupovala striktne podľa zákona a ponúkla duchovnému možnosť vystrihnutia časti kázne. Nešlo o obsah, ktorý by hovoril o hodnotách, ale podľa RTVS bola táto časť homílie v rozpore s platnou legislatívou," povedala. V nesúlade podľa nej bola s pravidlami vysielania RTVS pred referendom.

Ako hovorkyňa spresnila, hraničiť mala aj s prejavmi nenávisti a porušovaním slovenskej a medzinárodnej legislatívy. Inkriminovaná časť kázne je podľa jej slov navyše v rozpore s tretím paragrafom, odseku tri zákona o RTVS. Definujú sa v ňom programy, ktoré tvoria programovú službu RTVS a podľa tohto zákona majú utvárať podmienky na spoločenskú dohodu vo veciach verejných s cieľom posilniť vzájomné porozumenie, toleranciu a podporovať súdržnosť rozmanitej spoločnosti.

"K objasneniu celej situácie je nevyhnutné zaoberať sa konkrétnymi formuláciami v predmetnej kázni, preto RTVS požiadala duchovného, ako aj gréckokatolícku cirkev, o súhlas s jej zverejnením," skonštatovala Šulková.

Poslanci, ktorí verejnoprávnu televíziu kritizujú, pripomínajú, že o neodvysielaní svätej liturgie v Rádiu Regina informoval dnes prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak. "Oficiálnou cestou žiadal súčasného riaditeľa RTVS o vysvetlenie tejto záležitosti. Do dnešného dňa zostala jeho žiadosť nevypočutá," uvádza sa v reakcii poslancov za OĽaNO, ktorí tiež žiadajú vysvetlenie.

V kázni podľa ich slov odznela podpora rodinných hodnôt a referenda o rodine. "Preto sa ju RTVS rozhodla svojvoľne zostrihať. Informovala o tom správcu gréckokatolíckej Farnosti Povýšenia Sv. Kríža v Prešove - Sekčove, Mgr. Rastislava Baku," informujú obyčajní.

Podľa europoslanca Škripeka bolo "neodvysielaním liturgie v rusínskom jazyku hrubým spôsobom porušené právo národnostnej menšiny na vysielanie vo svojom jazyku vo verejnoprávnom rozhlase". Takéto konanie europoslanec odmieta. Hovorí dokonca o návrate k totalite. "Takýmito praktikami sa vraciame do totality pred rokom 1989. Vtedy televízia a rozhlas nekonali v záujme verejnosti, ale v záujme vlády jednej strany. Aj v tom čase bol kresťanský obsah cenzurovaný," vysvetlil Škripek.



Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 RTVS neodvysiala liturgiu, kňaz v nej podporil referendum (23. 1. 2015)
 SaS podala trestné oznámenie pre nové video o referende (23. 1. 2015)



nasledujúci článok >>
Mladík uháňal po diaľnici, policajti mu namerali 189 km/h
<< predchádzajúci článok
Nitra necháva sadzby daní na úrovni minulého roka