Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

21. marca 2017

Rozvoj pre všetkých znamená zahrnúť aj marginalizované skupiny ľudí



Ľudstvo urobilo v uplynulom štvrťstoročí veľké kroky vpred - ľudia žijú dlhšie, viac detí navštevuje školy a viac ľudí má prístup k čistej vode a hygiene, uvádza dnes ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/AP
Štokholm 21. marca (TASR) - Ľudstvo urobilo v uplynulom štvrťstoročí veľké kroky vpred - ľudia žijú dlhšie, viac detí navštevuje školy a viac ľudí má prístup k čistej vode a hygiene, uvádza dnes zverejnená správa OSN o rozvoji ľudstva.


Napriek tomu sú naďalej veľké skupiny ľudí marginalizované, upozorňuje výročná správa Rozvojového programu Spojených národov (UNDP).

"Svet prešiel dlhú cestu pri obmedzovaní extrémnej chudoby, zlepšovaní prístupu k vzdelaniu, zdraviu a hygiene a pri rozširovaní možností pre ženy a dievčatá," povedala dnes šéfka UNDP Helen Clarková pri prezentovaní správy vo švédskom hlavnom meste Štokholme.

"Avšak tieto úspechy sú iba úvodom k ďalšej, možno väčšej výzve - zabezpečiť, aby mali z globálneho pokroku prospech všetci," pokračovala. Počet ľudí žijúcich vo svete v extrémnej chudobe sa v rokoch 1990-2015 podarilo znížiť o vyše miliardu, hoci globálna populácia v rovnakom období vzrástla z 5,3 miliardy na 7,3 miliardy ľudí, upozorňuje správa.

Úmrtnosť detí do piatich rokov veku klesla v rokoch 1990-2015 na necelú polovicu, z 91 na 43 na každých tisíc živo narodených detí. Najvýraznejšie zlepšenie bolo zaznamenané v subsaharskej Afrike, uviedla OSN.

Počet ľudí, ktorí majú prístup ku kvalitatívne lepšej pitnej vode, vzrástol v rovnakom období o vyše 2,6 miliardy, čo následne zredukovalo riziko chorôb, ako je napríklad cholera.

Avšak správa nazvaná Ľudský rozvoj pre každého súčasne pripomína, že tretina ľudstva v roku 2016 naďalej žila na nízkej úrovni ľudského rozvoja. Marginalizované skupiny, ako sú domorodci, etnické menšiny, utečenci, migranti, ľudia žijúci v odľahlých vidieckych oblastiach, zdravotne postihnutí, ako aj mnohé ženy a dievčatá, v úrovni ľudského rozvoja zaostávajú, zdôraznil UNDP.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Zubári: Amalgán by sme prirodzene prestali používať
<< predchádzajúci článok
Bavorský minister Söder chce vážne diskutovať o pláne B pre Grécko