Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

30. novembra 2006

Rozpočet pre školstvo je populistický, nepočíta s rozvojom



Vláda nemá školstvo ako prioritu, jej návrh štátneho rozpočtu pre školstvo a vedu je v príkrom rozpore s predvolebnými sľubmi, vyhlásil na dnešnej tlačovej besede bývalý minister školstva za ...



Zdieľať

BRATISLAVA 30. novembra (WEBNOVINY) - Vláda nemá školstvo ako prioritu, jej návrh štátneho rozpočtu pre školstvo a vedu je v príkrom rozpore s predvolebnými sľubmi, vyhlásil na dnešnej tlačovej besede bývalý minister školstva za Stranu maďarskej koalície (SMK) László Szigeti. Podľa neho SMK nepodporí návrh rozpočtu aj z toho dôvodu, že je populistický. V oblasti školstva sa totiž stáva prioritou zvyšovanie platov, ale zanedbáva sa rozvoj.

Szigeti priznal, že na budúci rok sa reálne navrhuje pre školstvo o 1,5 miliardy korún viac ako v tomto roku, ale vysoké školy aj regionálne školstvo by potrebovali navyše po jednej miliarde. Na školstvo má ísť 50,4 miliardy, pričom tento rok to bolo takmer 49 miliárd. Podľa Szigetiho čiastka, ktorú vláda vyčlenila pre regionálne školstvo, "je hlboko poddimenzovaná." Tvrdí, že problematické bude aj zabezpečenie valorizácie platov učiteľov. Zdôraznil, že vláda síce navýšila o 1,8 miliardy normované výdavky, ktoré sa používajú na financovanie prevádzkových nákladov a miezd, ale zároveň znížila nenormované výdavky o jednu miliardu. Ukrátila tak rozvojové projekty. Podľa neho v tomto roku na ne išlo 800 miliónov, ale na budúci rok majú dostať len 30 miliónov.

Szigeti si myslí, že vláda sa v programovom vyhlásení zaviazala vykryť na 75 % všetky požiadavky na vydanie učebníc. Bývalý šéf rezortu školstva povedal, že požiadavky dosahujú každoročne 400 miliónov korún, ale vláda počíta iba s 228 miliónmi. Problém vidí aj v splnení sľubu, že vláda zabezpečí, aby okolo 7-tisíc pedagógov dostalo notebooky. Podľa Szigetiho by vláda len na splnenie tohto sľubu potrebovala minimálne 300 miliónov, ale na Infovek, z ktorého sa to má zaplatiť, má vyčlenených 180 miliónov. Szigeti preto nechápe, z čoho to chce vláda vyfinancovať.

Problémy prorokuje aj vysokým školám, ktoré tiež nebudú mať peniaze na rozvoj, pretože "sa uvoľňujú peniaze len na platy." Vláda chce zobrať aj vede a technike. Nepáči sa mu, že sa im berie 600 miliónov korún aj napriek tomu, že sa deklaruje záujem navyšovať prostriedky na tieto oblasti.

Szigeti tvrdí, že je hanba, ak minister financií Ján Počiatek našiel v rozpočte peniaze navyše, ale "nepočul som, že z tohto náhradného balíka by sa ušlo aj školám, vysokým školám, regionálnemu školstvu, vede a výskumu." Ide o 2,7 miliardy korún, ktoré štát vyberie na DPH.

Podľa Szigetiho SMK predloží spolu s ďalšími opozičnými stranami pozmeňovacie návrhy. Na Infovek chcú pridať o 200 miliónov korún viac, na učebnice by sa malo dať 300 miliónov namiesto navrhnutých 228 miliónov. Pre rozvojové projekty chcú navrhnúť 800 miliónov, vysokým školám chcú prilepšiť o 570 miliónov a vede a technike o 180 miliónov korún.

SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Voliči v sobotu rozhodnú o svojich komunálnych zástupcoch
<< predchádzajúci článok
Opätovný sedemnásobný úspech Allianz – SP v súťaži Zlatá minca