Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

11. decembra 2012

Rozpočet poškodí Slovensko, kritizuje exminister Mikloš



Spôsob konsolidácie, ktorý zvolila vláda Roberta Fica, je neudržateľný, poškodzuje našu konkurencieschopnosť, ohrozuje rast ekonomiky, zamestnanosti a životnej úrovne. Tvrdí to ...



Zdieľať
ivan miklos BRATISLAVA 11. decembra (WEBNOVINY) - Spôsob konsolidácie, ktorý zvolila vláda Roberta Fica, je neudržateľný, poškodzuje našu konkurencieschopnosť, ohrozuje rast ekonomiky, zamestnanosti a životnej úrovne.


Tvrdí to poslanec za SDKÚ-DS Ivan Mikloš, ktorý za pozitíva rozpočtu označil iba to, že má ambíciu stlačiť deficit pod 3 % hrubého domáceho produktu a tiež to, že je v zásade transparentný. "Tým sa tie pozitíva takmer vyčerpávajú," povedal v rámci utorňajšej rozpravy v parlamente.

Spôsob, ktorým sa vláda rozhodla konsolidovať verejné financie, je totiž podľa Mikloša v rozpore so všetkým, čo navrhuje väčšina renomovaných ekonómov a odporúčajú významné svetové inštitúcie.

Kým totiž odborníci hovoria, že konsolidácia by mala z väčšej časti prebiehať na strane výdavkov, aby neobmedzovala rast, na Slovensku je to presne naopak. "Tento pomer v našom prípade je len 17 % cez znižovanie výdavkov a 83 % cez zvyšovanie daní, odvodov a poplatkov," konštatoval exminister financií Mikloš. Navyše, aj samotné opatrenia v daňovej oblasti zvolené kabinetom Roberta Fica sú tie škodlivejšie. Až 80 % z nich sa totiž dosiahne zvyšovaním priamych daní a odvodov. "Sú to dane, ktoré obmedzujú a ohrozujú rast a konkurencieschopnosť,“ myslí si Mikloš.

Návrh rozpočtu je pritom podľa neho tiež dôkazom, že vláda nevie šetriť, čo dokazuje rozpočtovaný nárast spotreby verejnej správy v pomere k hrubému domácemu produktu. Problémom navrhnutého rozpočtu však podľa Mikloša je aj to, že konsolidačné opatrenia, ktoré vláda zvolila, nezabezpečujú udržateľnosť verejných financií do budúcnosti.

Značná časť opatrení má totiž iba jednorazový charakter, na čo vo svojom komentári upozorňovala aj centrálna banka. K dlhodobej udržateľnosti podľa neho neprispieva ani decimovanie druhého dôchodkového piliera. "Ak najsilnejším konsolidačným opatrením vlády je, že každý rok minie navyše 500 mil. eur, ktoré by inak nemala, pretože by si ich ľudia sporili na svoje dôchodky a na svoje účty, tak je evidentné, že to musí zhoršovať v skutočnosti dlhodobú udržateľnosť verejných financií,“ dodal Mikloš.

Ďalšie reakcie opozície na návrh rozpočtu:

Vláda podľa Figeľa rozpočtom likviduje zdravotníctvo

Podnikatelia podľa Miškova ukážu vláde vztýčený prostredník.

Ficova vláda nechce výrazne šetriť, tvrdí Mikuláš Dzurinda.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Femtosekundový laser nahrádza ruky chirurga
<< predchádzajúci článok
Šéfovia rezortu vnútra nedostali odmeny, aj napriek úspechom