Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

03. decembra 2005

Rozpočet EÚ: noví členovia bojujú o peniaze



Európska únia potrebuje nový rozpočet a jej nové členské štáty majú mimoriadny záujem na tom, aby bol dobrý a férový.



Zdieľať
Uviedol to maďarský premiér Ferenc Gyurcsány po stretnutí premiérov Vyšehradskej štvorky s britským premiérom Tonym Blairom v Budapešti s tým, že „dohoda je ešte vzdialená“, povedal. Blair zdôraznil, že ak v decembri nebude prijatý rozpočet, nie je pravdepodobné, že sa tak stane počas nasledujúcich polrokov.

V takom prípade kontrolu nad rozpočtom prevezme Európsky parlament a nové členské štáty dostanú len tretinu prostriedkov z kohéznych fondov. „Peniaze na rozvoj nové členské štáty potrebujú,“ konštatoval britský premiér. Podľa slovenského premiéra Mikuláša Dzurindu „je tu priestor na manévre, na rokovania, na hľadanie kompromisu“.
Podľa tieňového ministra financií Smeru Igora Šulaja uplatňovanie princípu solidarity spolu s presadzovaním záujmov jednotlivých krajín vyústilo do snahy o harmonizáciu daní, aby sa predišlo „daňovému dumpingu“ pri lákaní investorov. Európsky rozpočet podľa neho treba prijať, „aby si členské štáty mohli naplánovať svoje zdroje“. Ako dôkaz dôležitosti prijatia rozpočtu EÚ uviedol fakt, že v budúcoročnom štátnom rozpočte SR sú predpokladané peniaze z eurofondov vedené ako „riziková“ položka.
Británia navrhla, aby sa pri schvaľovaní rozpočtu EÚ na roky 2007 až 2013 znížil objem prostriedkov, ktoré EÚ vynakladá na štrukturálne fondy, teda na pomoc chudobnejším členským štátom, vrátane krajín V4. Celkovo by sa „zoškrtaním“ fondov o 10 percent malo ušetriť asi 16 miliárd eur - necelých 610 miliárd korún. Tým by sa znížilo zaťaženie „starých“ členov EÚ, ktoré najviac prispievajú do rozpočtu únie.
Nové štáty takéto zníženie odmietajú s tým, že fondy slúžia na ich modernizáciu, teda na vyrovnávanie sa úrovni bohatších krajín EÚ. Podľa diplomatických zdrojov z Budapešti však sú krajiny V4 ochotné súhlasiť so znížením pomoci, avšak nie až v takej miere, akú navrhuje Blair. Kompromis by sa mohol „ustáliť“ na 5 percentách.
Podľa Dzurindu je prioritou Slovenska započítanie DPH ako oprávnenej položky do projektov pri čerpaní z fondov EÚ, ale aj väčšia flexibilita kohéznych fondov - teda uľahčenie pravidiel čerpania prostriedkov a rýchlejšie schvaľovanie projektov.
Alena Gottweisová

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Lipšicov projekt Špeciálneho súdu: iba choroby rastu?
<< predchádzajúci článok
Popravili tisíceho človeka!