![]() |
25. septembra 2022
Momentálne nastáva obdobie, kedy nás vo veľkom skole kašeľ, chrípka či prechladnutie, a práve cibuľa je v boji proti týmto chorobám skvelým pomocníkom. Presvedčili sme sa o tom sami, pretože sme vyskúšali jeden z „cibuľových“ fígľov našich babičiek. A naozaj funguje!
O cibuli sa hovorí, že je to prírodné antibiotikum, ktoré má všestranné liečebné použitie. Naše babičky a prababičky cibuľou liečili aj suchý dráždivý kašeľ, ktorý dokáže potrápiť hlavne v noci. Ich liečebný fígeľ je pritom úplne jednoduchý. Olúpete cibuľu, rozkrojíte ju na pol a necháte ju na nočnom stolíku vedľa postele cez celú noc. Zaručujeme, lebo sme to vyskúšali na vlastnej koži, že potom ani raz nezakašlete a na druhý deň vám bude o dosť lepšie!
V čom tento fígeľ spočíva? Celú noc budete inhalovať výpary z cibule, a to najmä sírne zlúčeniny sulfoxidy a tiosulfináty a tiež silice allín a allicín, ktoré majú silný antibiotický a protizápalový účinok a ničia baktérie a vírusy. Tým priaznivo pôsobí aj pri chorobách dýchacích ciest, ako je práve suchý drážidvý kašeľ. Silice z cibule navyše dezinfikujú ústnu dutinu, nosovú sliznicu a ďalej aj dýchacie cesty.
Olúpaná cibuľa v miestnosti má podľa skúseností našich babičiek aj prababičiek aj ďalšie pozitívne účinky. Aj dnešné bylinkárky odporúčajú, aby sme mali v miestnosti, kde spíme alebo kde pracujeme, rozkrojenú cibuľu. Cibuľa vraj týmto spôsobom dezinfikuje vzduch.
Podľa ďalšej z babských rád vám rozkrojená cibuľa, ktorú budete mať na tanieriku na nočnom stolíku, môže pomôcť aj od nádchy, prechladnutia a dokonca chrípky. Dôležité je, aby cibuľa bola čo najviac pri hlave chorého človeka, ktorý potom môže intenzívnejšie inhalovať liečivé cibuľové výpary. A ako často by ste mali cibuľu v tomto prípade meniť? Po desiatich až dvanástich hodinách, nožom zrežete vrchný plátok. Keď bude cibuľa príliš okrájaná, jednoducho ju vymeňte za novú.
©2005-2025 Denník 24hodin | Webdesign by WEBkomplex.sk |