Lídri gréckej a tureckej časti Cypru v stredu začali rozhovory o zjednotení ostrova. Zatiaľ čo mnohí
pochybujú o ich úspechu, iní hovoria, že sú najlepšou šancou za posledné roky. Pozorovatelia ...
BRATISLAVA 3. septembra (WEBNOVINY) - Lídri gréckej a tureckej časti Cypru v stredu začali rozhovory o zjednotení ostrova. Zatiaľ čo mnohí
pochybujú o ich úspechu, iní hovoria, že sú najlepšou šancou za posledné roky. Pozorovatelia dúfajú, že prezident Cypru Demetris Christofias a líder cyperských Turkov Mehmet Ali Talat budú schopní urovnať spor, ktorý tiež ohrozuje ašpirácie Turecka na vstup do Európskej únie, informuje rozhlasová stanica Deutsche Welle. Diplomat, pohybujúci sa v dejisku rokovaní pre tlačovú agentúru Reuters uviedol, že sú najlepšou šancou, akú Cyprus má za poslednú generáciu. "Obaja lídri sú skutočne naklonení dohode a to je niečo, čo v minulosti chýbalo," povedal diplomat, ktorý nechcel byť menovaný. Mnohí sprostredkovatelia sa doteraz pokúšali prísť s riešením pre najväčší ostrov v Stredozemnom mori, ale neúspešne. Obe strany súhlasia s dvojpásmovou federáciou, ale ich názory sa rozchádzajú na to, ako by mala fungovať. Cyperskí Turci, ktorých republiku uznáva iba Turecko, by chceli spojenie dvoch suverénnych štátov. Cyperskí Gréci, ktorých vládu medzinárodné spoločenstvo uznáva, sú neoblomní a nechcú priznať akúkoľvek suverenitu cyperským Turkom.
Lídri na rozdelenom Cypre začali intenzívne rokovania pod záštitou Organizácie Spojených národov (OSN). Ide o ďalší pokus po troch desaťročiach neúspešnej diplomacie. Christofias a Talat, považovaní za umiernených politikov presadzujúcich dohodu, viedli vyše hodinové rozhovory. "Dnešný deň je historický pre Cyprus," povedal mimoriadny vyslanec šéfa OSN, austrálsky minister zahraničných vecí Alexander Downer, ktorý sa zúčastnil na stretnutí v nárazníkovej zóne OSN v Nikózii. Downer uviedol, že sa dosiahol "značný pokrok" na vybudovanie dôvery a vytvorenie pevných základov pre rokovania, ktoré sú prvým veľkým úsilím o mier na ostrove od neúspešného mierového plánu OSN v roku 2004. "V uplynulých mesiacoch sa vyskytli zložité momenty a pravdepodobne nastanú ďalšie prekážky. Problém Cypru však nie je neriešiteľný a rokovania, ktoré sa začali dnes, môžu a musia mať úspešný výsledok," dodal. Stredajšia schôdzka, tento rok piata v poradí medzi oboma lídrami, pripravila cestu pre skutočné rokovania, ktoré sa začnú 11. septembra a zamerané budú na deľbu moci. Christofias a Talat by sa potom mali stretávať najmenej raz týždenne.
Stovky cyperských aktivistov v pondelok v noci demonštrovali v nárazníkovej zóne hlavného mesta a požadovali zjednotenie ostrova. "Bude to záležať od cyperských Grékov, či majú vôľu. Ja som si istý, že môžeme do konca roka nájsť riešenie," uviedol v pondelok v televíznom rozhovore Talat. Christofias, ktorý vedie komunistickú stranu AKEL, bol zvolený vo februári na základe jeho programu na oživenie mierových rozhovorov.
Grécka a turecká ostrovná komunita má medzi sebou spory, odkedy Cyprus získal nezávislosť od Veľkej Británie. Ako strategický bod v Stredomorí bol ostrov vždy vysoko cenený. Cyprus bol vojenskou základňou počas 1. svetovej vojny. V roku 1925 bol vyhlásený za britskú kráľovskú kolóniu. Hoci je Turecko bližšie k Cypru, na ostrove majú prevahu Gréci. Briti však poverili úlohami tureckú menšinu, čo ešte prehĺbilo rozpory medzi oboma etnickými skupinami. Cyperskí Gréci videli svoju záchranu v pripojení sa ku Grécku a vytvorili tajnú organizáciu (EOKA), ktorá bojovala proti Britom a tureckým spolupracovníkom. OSN zriadila nárazníkovú zónu medzi severom a juhom a Londýn sa vzdal kontroly nad ostrovom v roku 1960. O tri roky neskôr vypuklo násilie medzi oboma komunitami a zastavili ho až mieroví vojaci OSN. V roku 1974 grécka vojenská vláda, ktorá bola pri moci v Aténach, vyhlásila prevrat na ostrove a dosadila za prezidenta Cypru Nikosa Sampsona. Turci ale následne ostrov napadli, obsadili 37 percent ostrova a 40 percent gréckej populácie násilne vysťahovali. Turci okupujúci sever ostrova 15. novembra 1983 vyhlásili Severocyperskú tureckú republiku, ktorú uznala len Ankara. Odvtedy sa uskutočnilo mnoho pokusov o zjednotenie krajiny. Posledné úsilie zlyhalo v roku 2004, keď sa pred vstupom gréckej časti do Európskej únie uskutočnili na ostrove referendá o návrhu OSN na zjednotenie. Zatiaľ čo cyperskí Turci návrh podporili, cyperskí Gréci ho odmietli.
SITA