Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

27. novembra 2006

Rozhovory medzi EÚ a Ankarou opäť zlyhali



Perspektíva členstva Turecka v Európskej únii je nejasná, pretože pondelkové rozhovory medzi EÚ a Tureckom zamerané na ukončenie krízy súvisiacej s Cyprom opäť zlyhali. ...



Zdieľať

BRATISLAVA 27. novembra (WEBNOVINY) - Perspektíva členstva Turecka v Európskej únii je nejasná, pretože pondelkové rozhovory medzi EÚ a Tureckom zamerané na ukončenie krízy súvisiacej s Cyprom opäť zlyhali.

Informoval o tom fínsky minister zahraničia Erkki Tuomioja, ktorého krajina v súčasnosti predsedá únii. "Nedokázali sme dosiahnuť dohodu," povedal po rokovaniach s tureckým ministrom zahraničia Abdulláhom Gülom a cyperským šéfom diplomacie Georgeom Lillikasom vo fínskom meste Tampere.

Ministri zahraničia krajín EÚ by mali prijať potrebné kroky na riešenie situácie na summite 11. decembra. Na základe colnej dohody s EÚ musí Turecko otvoriť svoje prístavy a letiská Cypru, čo však odmieta urobiť, keďže turecká vláda neuznáva Cyperskú republiku. Ankara žiada EÚ, aby zrušila sankcie uvalené na Severocyperskú tureckú republiku, uznanú iba Ankarou.

Fínsko, ktoré podporuje vstup Turecka do EÚ, sa snaží túto situáciu riešiť od septembra a navrhlo, aby Turecko otvorilo svoje prístavy a EÚ začne následne obchodovať so Severocyperskou tureckou republikou.

Turecko zase žiada predsedníctvo EÚ, aby povolilo otvorenie letiska Erkan pre medzinárodné lety. Toto letisko v súčasnosti prevádzkuje iba turecké lety. EÚ okrem iného navrhuje, aby územie predmestia mesta Famagusta - Varosha - ktoré nepatrí nikomu, spravovala Organizácia Spojených národov.

Cyperská vláda v pondelok obvinila Turecko zo zlyhania rokovaní s EÚ, nakoľko Ankara nechce zmeniť svoj postoj voči Cypru. "Napriek našej dobrej vôli a zámerom fínske predsedníctvo nebolo schopné sa dohodnúť. Bohužiaľ nestačí len naša dobrá vôľa, k tomu, aby sme sa dohodli, je potrebná ochota všetkých zúčastnených strán," uvádza sa v písomnom stanovisku cyperského ministra zahraničia Georgeho Lillikasa (na snímke vľavo). Hovorca cyperskej vlády Christodoulos Pashardes pre štátny rozhlas povedal: "Urobili sme všetko, čo bolo v našich silách. Vždy sme boli naklonení fínskej iniciatíve a návrhom, nikdy sme nestanovili žiadny termín."

Nemecká kancelárka Angela Merkelová v reakcii na vyhrotenú situáciu zdôraznila, že EÚ by nemala ignorovať Ankaru a jej odmietanie zmeniť postoj voči Cypru a dodala, že výsledok rokovaní o vstupe Turecka do EÚ je stále "otvorený". Tieto slová odzneli v pondelok na zasadnutí nemeckej Kresťanskodemokratickej únie (CDU), ktorá je skeptická voči vstupu Turecka do EÚ, a nasledovali potom, ako EÚ znova nedosiahla žiadnu zmenu postoja Turecka. Merkelová stojí na čele koalície so sociálnymi demokratmi, ktorí preferujú vstup Turecka do únie. Merkelovej konzervatívna strana uprednostňuje iba privilegované partnerstvo Ankary. V pondelok sa kancelárka jasne vyjadrila, že postoj jej strany sa nezmení. "Podporujeme rokovania s Tureckom, ktoré sú otvorené v rámci výsledku, ale ako predsedníčka strany hovorím, že bolo a je správne ponúknuť Turecku radšej privilegované partnerstvo s EÚ ako plné členstvo".

Európska komisia vyjadrila svoju nespokojnosť s výsledkom fínskeho rokovania, pričom zo zlyhania rokovaní neobviňuje ani jednu stranu. "Okolnosti nám nedovoľujú, aby bola prijatá dohoda," povedala v Bruseli hovorkyňa EK pre rozšírenie únie Krisztina Nagyová a dodala, že tento problém sa bude riešiť v decembri na zasadnutí ministrov zahraničia krajín EÚ.

Ankara odmieta akékoľvek spojenie medzi cyperským problémom a jej prístupovými rokovaniami. Rokovania o vstupe Turecka do EÚ môžu trvať najmenej desať rokov a Turecko nemá žiadne záruky, že do EÚ nakoniec vstúpi. Turecký premiér Erdogan oznámil, že ak EÚ uvalí na Turecko požiadavky, ktoré krajina nebude môcť splniť, žiadny pokrok v rokovaniach nenastane.

SITA/AP


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Desiatky miliónov afrických detí nechodia do školy
<< predchádzajúci článok
Gazprom chce údajne zvýšiť ceny plynu pre Európu o 15 %