Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Gala

06. novembra 2013

Rozhovor: Šancu tu dostávajú nielen skupiny, ale aj jednotlivci



Rozhovor s Danielou Danihelovou z Komunitnej nadácie Bratislava predstaví bližšie túto organizáciu, ktorá podporuje a podporila množstvo zaujímavých projektov.



Zdieľať
Rozhovor: Šancu tu dostávajú nielen skupiny, ale aj jednotlivci

 
Nezameriava sa výlučne na združenia či oficiálne potvrdené skupiny ľudí, ale podporuje v aktivitách aj jednotlivcov. V rámci KNB je zriadených niekoľko fondov, ktorých účelom je získavať a prerozdeľovať peniaze na rôzne naplánované činnosti a Daniela Danihelová je jednou z  tých, ktorí o tejto práci a poslaní vedia povedať asi najviac.
 
Koho a čo má záujem Komunitná nadácia Bratislava podporovať?
 
KNB pracuje od roku 2000. Počas celého obdobia podporujeme malé komunitné aktivity Bratislavčanov, máme však program aj pre ľudí z ostatných častí Slovenska.
Podporujeme mladých, starších, rodiny s deťmi... Závisí to od konkrétneho grantového programu. Uspieť môže každý, kto má záujem vytvoriť niečo zmysluplné pre ľudí zo svojho okolia.
 
Pripravujete mnohé aktivity, dokonca aj v krátkom čase...
 
Áno, popri našich pravidelných grantových programoch sa snažíme robiť aj vlastné aktivity. Aktuálne sme vymysleli jedinečnú interaktívnu mapu mesta. Nadviazali sme spoluprácu s historikom Jurajom Šedivým, ktorý je zostavovateľom prvého dielu knihy Dejiny Bratislavy. A aká je naša predstava? Na interaktívnej mape si ľudia budú môcť pozrieť napríklad nejakú konkrétnu bratislavskú ulicu a na mape nájdu, ako sa počas histórie menila, ako vyzerala,
čo zaujímavé sa na nej odohrávalo. To všetko vďaka mapám, obrázkom, fotografiám, pohľadniciam. Obrazy by sme radi doplnili aj zvukovými nahrávkami spomienok starších Bratislavčanov, ktorí by sa chceli podeliť o zaujímavosti zo života v tomto meste. Chceli by sme zachytiť niečo, čo sa pomaly vytráca a častokrát si spomenieme až vtedy, keď sa už
na to nemáme koho opýtať. Sú to živé spomienky a bola by škoda ich nezaznamenať.
Ak by chcel niekto na tento projekt prispieť darom, ešte stále je tá možnosť priamo,
pre darcov sme pripravili dary aj my: http://dakujeme.sme.sk/vyzva/717/knb-genius-loci---kolektivna-pamat-mesta-bratislavy. Každý dar darovaný do konca októbra bude dokonca znásobený.
 
Rátate aj s pomocou samotných Bratislavčanov pri zostavovaní napríklad fotografických spomienok?
 
Samozrejme, ale toto príde do úvahy, keď zostavíme prvé plány a podarí sa nám zohnať dostatok darcov, aby sme mohli takúto aktivitu uskutočniť. Ľudia sú pre nás najdôležitejší. Myslíme si, že kvalitu života v meste nevytvárajú len múry domov a cesty, ale hlavne jeho obyvatelia a ich vzťahy. Preto za záchranu stoja nielen historické paláce a umelecké predmety, ale práve aj spomienky ľudí, ktorí v meste žili alebo ešte žijú...
 
Ozaj, ako to celé bude fungovať, aby sa Bratislavčania vedeli v projekte zorientovať...?
 
Interaktívna mapa Bratislavy by mala byť viacvrstvová, čo znamená, že bude zachytávať obraz Bratislavy v období od stredoveku až po súčasnosť. Pre lepšiu predstavu radi uvádzame príklad:

 
Tomáš, ktorý dnes býva na Zochovej ulici, by sa rád dozvedel o tomto mieste
a blízkom okolí.
Stredovekú situáciu si bude môcť pozrieť ako 3D vizualizáciu budov ulice Sluttergasse
a bude mať k dispozícii aj mená daňových poplatníkov, ktorí na ulici bývali
v 14. a 15. storočí.
Približne od 18. storočia nájde Tomáš aj reálny obrazový materiál – vďaka dobovým mapám a rytinám sa dozvie o barokovej záhrade patriacej ku neďalekému Pálffyho palácu, siahajúcemu až k Zámockej ulici.
Ulicu v 19. a 20. storočí mu priblížia už aj fotografie a pohľadnice zachytávajúce všedný či sviatočný život na ulici.
Pre 20. storočie bude vizuálny obraz ulice doplnený audio spomienkami ľudí, ktorí tu ulici prežili veľkú časť svojho života. Napríklad pani Adely zo susednej Podjavorinskej, ktorá nedávno oslávila 97 rokov.
Na ulici je dnes základná škola. O generáciu neskôr môžu pribudnúť spomienky ľudí, ktorí túto školu navštevovali v 20. storočí. Aby interaktívna mapa plnila aj vedecké účely, prejdú spomienky vždy cez historika, ktorý označí ich odbornú relevantnosť
a jedinečnosť.
Teda najnovší pohľad môže doplniť aj Tomáš sám.

Históriu mesta tvoríme teda my všetci, každou minútou sa odohrané príbehy stávajú jej súčasťou.

 
Kedy by sa mal projekt spustiť?
 
Na projekte budeme pracovať celý budúci rok.
 
Aby sme nezabudli na pravidelné aktivity KNB a spomenuli ich, rada by som dala
do pozornosti vaše „Preteky kačíc“, ktoré pomáhajú fungovať nie iba vám, Komunitnej nadácii Bratislava, ale vašou zásluhou dostávajú priestor aj iné organizácie.
 
V roku 2008 Komunitná nadácia Bratislava odštartovala na Slovensku nové benefičné filantropické podujatie Preteky kačíc. Vytvorili sme tak tradíciu stretávania sa v Areáli Divoká voda v Bratislave -Čunove. Preteky kačíc sa svojou adresnosťou, radosťou a zmysluplnosťou stali stretávaním sa darcov a tých, ktorý robia naše mesto krajším a lepším. Ľudia si môžu adoptovať súťažné kačice a podporiť konkrétne neziskové organizácie, ktoré sú v danom roku prizvané na spoluprácu.
Tých býva každoročne 5 až 6, sú to bratislavské organizácie. Dávame im možnosť nielen získať finančné prostriedky na svoje aktivity, ale aj priestor priamo na podujatí, kde sa môžu prezentovať. Návštevníci sa tak môžu dozvedieť, čo organizácia robí, čomu sa venuje a ako pomáha.
 
Ako konkrétne môžu ľudia zapojené organizácie podporiť?
 
Myslím si, že princíp je veľmi jednoduchý: každý si môže kúpiť, my hovoríme adoptovať, vlastnú žltú umelú kačičku za tri eurá a tento dar venuje organizácii, ktorú si vyberie.
V deň podujatia napokon kačice symbolicky plávajú dolu čuňovským kanálom. Letné stretnutia v Čunove bývajú plné radosti, dobrej nálady a sú dôkazom toho, že ľudia sú ochotní podporiť dobrú vec.

 
Je dostatok darcov, ktorí podporia vašu, ako aj iné nadácie? Nájdu sa ešte podnikatelia, ktorí sú ochotní podporiť dobrú vec?
 
Získavanie peniažkov nie je jednoduché, ale myslím si, že týmto si prechádza každá nezisková organizácia. Treba sa usilovať stále oslovovať a hľadať či už individuálnych darcov alebo spoločnosti, ktoré sú ochotné v rámci spoločenskej zodpovednosti podporiť niektorú z organizácií a jej aktivity.
Myslíme si, že komunitné nadácie, ktorých je na Slovensku osem, sú naozaj výnimočné tým, že sú to malé tímy, ktoré tvoria častokrát jeden - dvaja ľudia, no dokážu získané peniažky v čo najväčšom množstve posunúť na rozmanité projekty. Na tie nedávame veľké peniažky, priemerne je to okolo 400 Eur na projekt. No ľudia vedia aj za menej financií urobiť veľké veci.
 
Čo je však výnimočné, podporujete nielen združenia, ale aj jednotlivcov...
 
Za tých 13 rokov sme podporili aktivity, ktoré naozaj neuskutočňovali výlučne združenia
či organizácie, ale aj neformálne skupiny ľudí, či už susedov, priateľov, ktorí organizujú susedský deň, či tvorivé dielne. U nás ozaj stačí, aby bol projekt zaujímavý a prinášal niečo pre druhých.
 
Jeden z vami spravovaných fondov je aj Fond Táne Rosovej – starostky Starého mesta.
 
V komunitných nadáciách je možné založiť fondy pre konkrétny účel. Spravujeme tak aj Fond Táne Rosovej, ktorý vďaka darom pani starostky ako aj darom od iných darcov, ktorých ona získava, môže podporiť akcie i aktivity v Starom meste. Už sme vďaka tomuto fondu uskutočnili dve grantové kolá a uskutočnili sa desiatky zaujímavých. Je to ďalšia z vecí, ktorá môže spríjemniť a skrášliť život – tu konkrétne v bratislavskom Starom meste.

Autor: Jana Jurkovičová

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Rozhovor: Nielen história, ale najmä súčasnosť patrí českému divadlu v Štúdiu L+S (2. 11. 2013)
 Rozhovor: Adrienu Bartošovú determinuje kvalitná hudba s výpovednou hodnotou (27. 10. 2013)
 Rozhovor: Čarovný svet Alfréda Swana poézia obohacuje vo veľkej miere (25. 10. 2013)
 Festival Astorka 2013: Čajka, ale aj nesmrteľná žena s iniciálkami MM si podmania publikum (14. 10. 2013)
 „Divadlo by malo fungovať bez narušenia kontinuity“, hovorí Viki Janoušková (22. 9. 2013)
 Rozhovor: Dramaturgička Darina Abrahámová prešla skúškou ohňom, ale vníma ju ako prospešnú „Rastie každou novou výzvou“... (13. 9. 2013)
 Rozhovor: Divadelná hra-be-ce-da ako recept na tvorivosť (30. 7. 2013)
 Rozhovor: Herečka Elena Kolek-Spaskov nás prezentovala vo Francúzsku... (29. 7. 2013)
 Rozhovor: „Musí mať sociálny rozmer, inak pre mňa nemá zmysel“, hovorí o svojej tvorbe autorka a teatrologička Anna Grusková (28. 6. 2013)
 Rozhovor: Večný manžel – súboj manžela a milenca v jednej osobe – “ nový Dostojevskij na scéne Malej scéne STU (27. 6. 2013)



nasledujúci článok >>
Na Pohode 2014 vystúpi rapperka Azealia Banks
<< predchádzajúci článok
Buďte bližšie k svojim idolom - príďte na koncert Depeche Mode