Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

01. mája 2010

Ropnú škvrnu v Mexickom zálive sa nedarí zastaviť



Spojené štáty čelia jednej z najväčších ekologických katastrof v histórii. Obrovská ropná škvrna, ktorá sa aj v sobotu šíri ďalej Mexickým zálivom, už ...



Zdieľať
mexicky zaliv Mexický záliv

Foto: SITA/AP
WASHINGTON 1. mája (WEBNOVINY) - Spojené štáty čelia jednej z najväčších ekologických katastrof v histórii. Obrovská ropná škvrna, ktorá sa aj v sobotu šíri ďalej Mexickým zálivom, už dosiahla pobrežie amerického štátu Louisiana. Nezabránili tomu ani plávajúce zábrany natiahnuté na ochranu vzácnych piesočných pláží. Rope mieriacej k pobrežiu cez ne pomohli vysoké vlny. Americké štáty Louisiana, Florida a Alabama už vyhlásili stav ohrozenia, vďaka čomu môžu do boja s ropou zapojiť všetky dostupné prostriedky vrátane armády. Ohrozený je aj štát Mississippi. Americká ministerka pre vnútornú bezpečnosť Janet Napolitanová a úrady dotknutých štátov medzitým vyzvali vlastníka plošiny spoločnosť British Petroleum (BP), ktorá sa zaviazala k náhrade všetkých škôd, aby proti šíreniu škvrny robila viacej.

Ropné výbežky, ktoré sa začali vytvárať pod hladinou oceánu, zasiahli pobrežie Louisiany v noci zo štvrtka na piatok. Podľa odhadov by škvrna mala Floridu zasiahnuť v pondelok. Guvernér Louisiany Bobby Jindal požiadal vládu o poskytnutie najmenej 6000 príslušníkov Národnej gardy, ktorí by mali pomôcť s čistením pobrežia. Ropa zasiahla deltu Mississippi a najviac ohrozuje rezerváciu Pass-a-Loutre, ďalších päť prírodných rezervácií a štyri štáty na brehu Mexického zálivu.

Pri pobreží Louisiany a v delte rieky Mississippi natiahli zatiaľ 50 kilometrov námorných stien, pričom by mali pridať ešte ďalších 150 kilometrov morských zábran. Záchranné práce na pobreží komplikuje nepriaznivé počasie a silný vietor, ktorý môže ropu vtlačiť viac do vnútrozemia. Obrovský vietor vytvára vlny až do výšky dvoch metrov a tie dostávajú ropu aj cez zábrany. Na mieste už zasahuje vyše 1900 záchranárov a asi 300 lodí a lietadiel. Vláda by mala na žiadosť guvernéra poslať 6000 vojakov a americké letectvo. Dva nákladné stroje C-130 Hercules začnú na ropu sypať chemikálie.

Úrady sa najviac obávajú toho, čo sa stane, keď sa ešte viac zintenzívni vietor. Navyše sa v júli začína pravidelná hurikánová sezóna. Miestna vláda preto predčasne povolila zahájiť krevetovú sezónu a rýchly zber úlovkov. Organizácie na ochranu zvierat už riešia prvé prípady nakazených živočíchov. Ropa by mohla ohroziť národné parky plné vodného vtáctva, vzácne živočíšne druhy i rybolov južného štátu, ktorý predstavuje významný podiel v rámci celých Spojených štátov.

Ekologická katastrofa vypukla 20. apríla výbuchom ropnej plošiny Deepwater Horizon pri juhovýchodnom pobreží Louisiany, ktorá sa po niekoľkohodinovom požiari potopila. Spoločnosť stále pátra po 11 robotníkoch, čo nestihli z miesta nešťastia utiecť. Únik z potrubia v hĺbke 1500 metrov sa pokúšajú zastaviť pomocou robotických ponoriek. Ventily vrtov sa ale stále nedarí zavrieť a do vody tak uniká 5000 barelov (975 tisíc litrov) ropy denne.

Washington dočasne pozastavil otváranie ropných vrtov na území Spojených štátov. Nariadenie Bieleho domu platí dovtedy, pokiaľ nebude situácia okolo havarovanej plošiny v Mexickom zálive pod kontrolou a nezistí sa presná príčina tragédie. Dôvod výbuchu zatiaľ nie je známy. Podľa špekulácií mohol zlyhať bezpečnostný ventil, alebo mohol výbuch spôsobiť aj náhly pretlak ropy.

Vláda Spojených štátov označila ropnú škvrnu v Mexickom zálive za "incident celonárodného rozsahu" a do boja proti nezadržateľne sa rozširujúcej ropnej škvrne v Mexickom zálive nasadí všetky dostupné prostriedky. To umožňuje v boji s unikajúcou ropou siahnuť po prostriedkoch na území celej krajiny vrátane armády. Prezident USA Barack Obama do postihnutej oblasti vyslal predstaviteľov z najvyššej úrovne svojej administratívy vrátane Napolitanovej. Environmentálnym organizáciám Obama nariadil, aby preskúmali všetky ropné vrty a plošiny pozdĺž pobrežia krajiny, či spĺňajú americké bezpečnostné normy.

"Zatiaľ čo BP je zodpovedná za financovanie nákladov spojených so záchrannými a čistiacimi prácami, moja administratíva bude pri riešení incidentu naďalej používať všetky dostupné zdroje, ktoré máme k dispozícii, vrátane potenciálu ministerstva obrany," vyhlásil Obama vo štvrtok v prejave z Bieleho Domu.

Škvrna dosiahla v piatok šírku 72 a dĺžku 170 kilometrov a stále sa rozširuje. Ekologickí experti sa obávajú, že zastaviť unikajúcu ropu môže trvať aj niekoľko týždňov alebo mesiacov, a že v tomto prípade by mohlo ísť o vôbec najväčší únik ropy do mora v histórii. Pri zatiaľ najhoršom úniku ropy v dejinách sa po havárii ropného tankera Exxon Valdez na plytčine pri pobreží Aljašky v roku 1989 dostalo do mora približne 49 miliónov litrov ropy. Podľa odhadov mala ekologická katastrofa za následok smrť 250 000 morských vtákov, 2 800 morských vydier, 300 tuleňov, 250 orlov, do 22 kosatiek a miliárd vajíčok lososov a haringov.

SITA/AFP/AP

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
NR SR: Pečivo budeme kupovať hygienicky
<< predchádzajúci článok
USA: Začnú sa izraelsko-palestínske rokovania