Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

15. októbra 2016

Rokovací poriadok zrejme zavedie časové limity aj pre ministrov



Na archívnej snímke vľavo ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriela Matečná a minister obrany Peter Gajdoš počas 8. schôdze Národnej rady SR, 7. júla 2016. .



Zdieľať
Na archívnej snímke vľavo ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriela Matečná a minister obrany Peter Gajdoš počas 8. schôdze Národnej rady SR, 7. júla 2016. . Foto: TASR/Michal Svítok
Bratislava 15. októbra (TASR) - Nový rokovací poriadok Národnej rady (NR) SR zrejme nebude v otázke časových limitov pre poslancov taký prísny, ako pôvodne koalícia navrhovala. Zákonodarcovia by mali dostať viac času na vystúpenia. Časové limity by však mali mať po novom aj ministri a podpredsedovia parlamentu. Obmedzenia nedostane prezident SR, predseda parlamentu ani premiér. Zmeny by mali prísť v druhom čítaní. TASR to potvrdil predseda poslaneckého klubu Mosta-Híd Gábor Gál.


"Poslanci budú mať väčší priestor. Budú sa môcť prihlásiť aj písomne, aj ústne a vystúpiť tak dvakrát k jednému bodu ako doteraz, ale s tým, že po novom budú mať časový limit 20 minút pri písomnom prihlásení sa a 10 minút pri ústnom," uviedol pre TASR Gál. Pôvodný návrh "rokováku" ponechával len jednu možnosť vystúpiť, a to buď po písomnom alebo po ústnom prihlásení sa. Zmena má umožniť poslancom reagovať na témy, ktoré vyplynú z diskusie.

"Rozprava môže priniesť niečo nové, k čomu chce poslanec ešte vystúpiť a tak je dobre ponechať aj možnosť hlásiť sa do rozpravy ústne," vysvetlil Gál. Poslanci, ktorí budú vystupovať v mene poslaneckého klubu, majú mať 30-minútový limit, predkladateľom návrhov a spravodajcom k bodu zostane neobmedzený priestor.

Novinkou majú byť obmedzenia pre ministrov a podpredsedov NR SR. "Budú mať 20-minútový časový limit," povedal Gál s tým, že prezident SR, predseda NR SR a predseda vlády SR budú mať neobmedzený časový priestor. V prípade, že ministri budú navrhovať zákon, limity nebudú platiť rovnako ako pri poslaneckých navrhovateľoch. Časové obmedzenie nebude mať minister ani vtedy, keď bude v pléne odvolávaný. Gál si myslí, že tieto zmeny vytvoria v pléne dostatočný priestor na diskusiu.

Upraviť by sa mali pravidlá aj v otázke "vyrušovania" počas rokovania. Pôvodný návrh hovoril aj o prerušení schôdze, ak neposlušného poslanca vykážu z pléna a on neodíde. "Po novom by to malo fungovať tak, že kto bude narúšať schôdzu, bude upozornený, ak neprestane, tak vykázaný zo sály. Ak neuposlúchne, predsedajúci nebude musieť prerušiť schôdzu, ale na vykázaného poslanca, ktorý príkaz neuposlúchne, bude daný návrh na disciplinárne konanie a tam dostane dvojtisícovú pokutu," priblížil Gál.

O zmenách rokovacieho poriadku by mali poslanci rozhodnúť na aktuálnej schôdzi parlamentu. S návrhom prišla koalícia na čele s predsedom parlamentu Andrejom Dankom (SNS). Opoziční poslanci označili pôvodný jeho návrh za pokus zavrieť ústa opozícii, hovorili o možnom porušovaní práv opozície. To koalícia odmieta, hovorí o skultivovaní parlamentných debát.







Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Pred rozhovormi o Sýrii sa vo Švajčiarsku stretli Kerry a Lavrov
<< predchádzajúci článok
Merkelová sa vyslovila za dôslednejší odsun odmietnutých azylantov