Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

06. februára 2014

Rok 2013 bol šiestym najteplejším od roku 1850



Rok 2013 je medzi desiatkou najteplejších rokov od začiatku meteorologických meraní, ktoré sa začali vykonávať v roku 1850. Vyplýva to zo správy Svetovej meteorologickej organizácie (WMO), ktorú dnes ...



Zdieľať
Ženeva 5. februára (TASR) - Rok 2013 je medzi desiatkou najteplejších rokov od začiatku meteorologických meraní, ktoré sa začali vykonávať v roku 1850. Vyplýva to zo správy Svetovej meteorologickej organizácie (WMO), ktorú dnes zverejnili v Ženeve.

Trojica žien sedí na stoličkách v plytkej vode v jazere Mead počas horúčav neďaleko mesta Boulder City, americký štát Nevada 29. júna 2013. Foto: TASR/AP
 

Rok 2013 bol spolu s rokom 2007 šiestym najteplejším, pričom globálna teplota zemského povrchu a povrchu oceánu vystúpila o 0,5 stupňa Celzia nad priemer z rokov 1961-1990 a o 0,03 stupňa Celzia nad priemer z rokov 2001-2010.

Až 13 najteplejších rokov od začiatku meraní pripadá na 21. storočie. Najteplejšími rokmi boli roky 2010 a 2005, kedy globálne teploty boli o 0,55 stupňa Celzia vyššie, ako je dlhodobý priemer. Po nich nasledoval rok 1998, v ktorom sa prejavil mimoriadne silný efekt klimatického javu El Niňo.

Otepľujúce prúdenie El Niňo a ochladzujúce La Niňa sú hnacími motormi zmien podnebia. Ani jeden z uvedených fenoménov nepôsobil v roku 2013, ktorý bol teplejší ako roky 2011 a 2012 ovplyvňované fenoménom La Niňa. Rok 2013 bol jedným zo štyroch neutrálnych rokov ENSO v histórii merania (ENSO - El Nino Southern Oscillation).

"Globálna teplota za rok 2013 je v súlade s dlhodobým trendom otepľovania," uviedol generálny tajomník WMO Michel Jarraud. "Miera otepľovania nie je rovnaká, ale tento trend je nepopierateľný. Vzhľadom na rekordné koncentrácie skleníkových plynov v atmosfére budú globálne teploty stúpať ešte niekoľko generácií," dodal Jarraud.

Povrchová teplota je jednou z najznámejších a najsústavnejšie meraných meteorologických a klimatických premenných, ktorá má priamy vplyv na zmenu podnebia. Je to však len jedna časť celkového obrazu. Viac ako 90 percent nadbytočného tepla vznikajúceho v dôsledku ľudskej činnosti pohlcujú svetové oceány.

WMO zverejnila informácie o teplote v predstihu pred vydaním úplnej Správy o stave podnebia v roku 2013, ktorá vyjde v marci a poskytne podrobnejšie informácie o teplotách v jednotlivých regiónoch, výške zrážok, záplavách, suchách, tropických cyklónoch, ľadovej pokrývke a výške morských hladín.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Star Trek patrí na televízne obrazovky, tvrdí Ron Moore
<< predchádzajúci článok
Používanie mobilu odľudšťuje vzťahy, tvrdí spisovateľ Phil Marso