Rok 2009 by mal byť podľa prezidenta rokom vnútroeurópskej solidarity
Rok 2009 by sme podľa prezidenta Slovenskej republiky Ivana Gašparoviča mali vnímať ako rok vnútroeurópskej solidarity. Ako konštatoval prezident v tradičnom novoročnom príhovore, "a to aj z toho ...
BRATISLAVA 1. januára (WEBNOVINY) - Rok 2009 by sme podľa prezidenta Slovenskej republiky Ivana Gašparoviča mali vnímať ako rok vnútroeurópskej solidarity. Ako konštatoval prezident v tradičnom novoročnom príhovore, "a to aj z toho dôvodu, že spoločne sa podieľame a sme zodpovední za pokoj vo svete, bezpečnosť a blahobyt". Z pohľadu hlavy štátu bol rok 2008 pre Slovenskú republiku a jej obyvateľov rok úspešný. “Otvorili sme sa svetu a svet sa otvoril nám. Našli sme potrebnú odvahu na zmeny, ale aj na korekcie ich dopadov." Prezident je hrdý na to, že Slovensko je plnohodnotným a akceptovaným členom európskych i svetových zoskupení. “Oddnes sme členmi eurozóny - aj to považujem za úspech,“ konštatoval ďalej Ivan Gašparovič v novoročnom príhovore.
Naše rodiny však podľa prezidenta musia pocítiť význam solidarity a uplatňovanie skutočnej rovnosti príležitostí, starostlivosť o ľudsky dôstojné podmienky pre tvorivý, plnohodnotný život. "Potom aj nastupujúce generácie pochopia, prečo sa treba celý život vzdelávať, čím sa presadzovať v práci, za čo požadovať primeranú odmenu, čo prináša podpora rodinám s deťmi, s čím sa spája dôstojná staroba. Iba vzdelanie prinesie šancu deťom zo sociálne slabších vrstiev vykročiť z kruhu, v ktorom sa desaťročia nachádzajú ich rodičia." Práve v orientácii na vzdelanie vidí totiž Ivan Gašparovič "naše možnosti boja za sociálnu spravodlivosť proti sociálnemu vylúčeniu a chudobe".
Prezident republiky v príhovore neobišiel ani celosvetovú ekonomickú krízu. “Voľným rukám trhu možno dôverovať, ale ako ukazuje život, treba jeho spoľahlivosť overovať,“ uviedol. Podľa Ivana Gašparoviča sa “už ani Slovensko nemôže spoliehať na to, čo hovoria súkromné agentúry, preto musíme zvýšiť nekompromisnosť a angažovanosť štátu. Politika sa už nemôže opierať o domnienky“. Podľa prezidenta je potrebné oveľa prezieravejšie ako v minulosti zvažovať, akú zadlženosť si môžeme dovoliť a ako ju korigovať. V tejto súvislosti vyzdvihol opatrenia, ktoré prijala vláda, “aby zabránila dramatickému prieniku krízy na Slovensku“. Podľa prezidenta však netreba podliehať panike, “ktorú vytvárajú predovšetkým tí, ktorí chcú na súčasnej kríze zarobiť“. Vyzval preto na obozretnosť a dôslednosť.
SITA