Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

25. mája 2010

Rodina chce vyhlásiť Mladiča za mŕtveho



Rodina podozrivého vojnového zločinca Ratka Mladiča žiada, aby bol vyhlásený za mŕtveho, uviedol v utorok ich právny zástupca. Srbskí predstavitelia však tvrdia, že to neovplyvní ...



Zdieľať
ratko mladic Foto: SITA/AP

BELEHRAD 25. mája (WEBNOVINY) - Rodina podozrivého vojnového zločinca Ratka Mladiča žiada, aby bol vyhlásený za mŕtveho, uviedol v utorok ich právny zástupca. Srbskí predstavitelia však tvrdia, že to neovplyvní ich pátranie po bosniansko-srbskom vojenskom veliteľovi z čias bosnianskej vojny v rokoch 1992-95, pretože buď musia dokázať, že je mŕtvy, alebo ho zatknúť, ak je živý.

Srbsko v roku 2009 požiadalo o členstvo v Európskej únii, no pokračovanie v tomto procese je závislé od plnej spolupráce s Medzinárodným trestným tribunálom OSN pre bývalú Juhosláviu (ICTY) a dolapenia zostávajúcich vojnových zločincov.

Miloš Saljič, právnik rodiny Mladičovcov a bývalý plukovník v juhoslovanskej armáde, povedal, že "požiadavka rodiny je založená na fakte, že generál bol veľmi chorý človek". "V roku 1996 dostal porážku, neskôr bral lieky na rozličné problémy tráviaceho traktu, takže teraz môže byť mŕtvy," povedal právnik rodiny pre agentúru Reuters.

Vyhlásenie za mŕtveho by umožnilo Mladičovej manželke dostávať dôchodok, ktorý jej pred viac ako troma rokmi zastavili, alebo predať nehnuteľnosti, napríklad dom v Belehrade.

Munira Subašičová, šéfka spolku žien, ktoré prežili masaker v Srebrenici, a ktorá sama prišla o muža a syna, uviedla, že splnenie tejto požiadavky Mladičovej rodiny by bol hanebný čin. "Zatiaľ čo my sa už 15 rokov usilujeme nájsť miesto, kde sú uložené kosti našich detí, Srbsko sa snaží nájsť spôsob, ako pomôcť rodine najhľadanejšieho zločinca uplatniť ich práva," povedala Subašičová.

Masakra v Srebrenici je považovaná za najhorší prípad hromadného vyvražďovania na európskom kontinente od skončenia druhej svetovej vojny. Tragédii nezabránili ani mierové sily OSN, ktorá Srebrenicu vyhlásila za chránené územie. Rozhodujúci podiel na tragédií mali podľa ICTY dnes 68-ročný Ratko Mladič a 65-ročný Radovan Karadžič, vtedajší bosnianskosrbský prezident. Kým Karadžič už stojí pred tribunálom, Mladič je stále na úteku.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Privátni klienti bankám napriek kríze pribudli
<< predchádzajúci článok
EÚ vyzýva Grécko, aby plnilo sľub o šetrení