Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

20. januára 2015

Ročným finančným plánom sa pripravíte aj na nečakané výdavky



Dodržiavanie zdravšieho životného štýlu, viac času stráveného s rodinou, ale aj inventúra v osobných financiách. Takéto predsavzatia si dávame do nového ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/František Iván
Bratislava 20. januára (TASR) - Dodržiavanie zdravšieho životného štýlu, viac času stráveného s rodinou, ale aj inventúra v osobných financiách. Takéto predsavzatia si dávame do nového roka najčastejšie.


Kým pri prvých dvoch je najdôležitejšia disciplinovanosť, správa osobných financií si okrem disciplíny vyžaduje aj strategické naplánovanie jednotlivých krokov, zadefinovanie cieľov a dodržiavanie termínov.

Ako si pripraviť osobný finančný plán na rok 2015 radí Branislav Kachnič, odborník na osobné financie z Partner Group SK. "Kvalitný finančný plán musí obsahovať ciele a ich vyčíslenie, zohľadňovať reálne možnosti, ktoré ovplyvňujú príjmy, majetok, záväzky a predpokladané výdavky, postupnosť krokov, zadefinované termíny a plán kontrol. Na začiatku plánovania je preto dôležité vyhradiť si dostatok času na analýzu našich finančných možností a najmä stanovenie finančných cieľov, ktoré chceme ročným plánom dosiahnuť."

Krátkodobými cieľmi, podľa Kachniča, sú sny a plány, ktoré súvisia s kúpou veci do výšky približne trojnásobku príjmu. Ide o veci, ktoré nemajú vplyv na výšku príjmov či výdavkov. Najčastejšie sú v podobe dovoleniek, zariadenia do domácností, oblečenia či zážitkov, ale aj napríklad výdavky spojené s Vianocami. Finančný odborník však varuje, že ľudia, ktorí podceňujú plánovanie krátkodobých cieľov, sa často uchyľujú k pôžičkám, ako sú spotrebné úvery, kreditné karty či pôžičky od nebankových subjektov. Dlhodobé ciele majú zase zásadný vplyv na životnú úroveň v budúcnosti, najčastejšie ide o bývanie, zabezpečenie budúcnosti detí i zabezpečenie dôchodku.

"Tieto ciele sa nedajú dlhodobo financovať pôžičkami, preto ak ľudia tieto ciele neplánujú, musia často zo svojich snov úplne upustiť," upozorňuje Kachnič.

V zdravom osobnom finančnom pláne by nemala chýbať kolónka s rezervou. "Pokiaľ nemáte aspoň šesťnásobok mesačných príjmov v rezerve, nezabudnite si odkladať každý mesiac minimálne 10 % svojho príjmu práve na tento účel," radí Kachnič. Finančný plán nepomáha iba naplniť krátkodobé či dlhodobé ciele, ale odzrkadľuje aj aktuálnu životnú situáciu a zmeny, ktoré na ňu vplývajú.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
HN: Aliancia za rodinu po televíziách skúša školy
<< predchádzajúci článok
Všetky cesty na Slovensku sú zjazdné, hrozí poľadovica