Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

04. júla 2014

Ročne by sa malo na Slovensku obnoviť 51 000 bytov



Po roku 2013 by sa malo na Slovensku ročne obnoviť 29.000 bytov v bytových domoch a 22.000 bytov v rodinných domoch. Vyplýva to zo Stratégie obnovy fondu bytových a nebytových budov ...



Zdieľať
Ilustračné foto FOTO TASR
Bratislava 4. júla (TASR) – Po roku 2013 by sa malo na Slovensku ročne obnoviť 29.000 bytov v bytových domoch a 22.000 bytov v rodinných domoch. Vyplýva to zo Stratégie obnovy fondu bytových a nebytových budov v Slovenskej republike z dielne Ministerstva dopravy, výstavby regionálneho rozvoja (MDVRR) SR, ktorou by sa mala v najbližšom čase zaoberať vláda.


"Za predpokladu zabezpečenia finančných prostriedkov v úrovni predchádzajúcich rokov, približne 100 miliónov eur ročne, je vytvorená materiálová a personálna základňa na pokračovanie obnovy budov v tempe posledných piatich rokov," uvádza rezort dopravy v materiáli. Obnova takéhoto počtu bytov by mala v roku 2020 zabezpečiť vyše 72-% podiel obnovy bytových domov a takmer 49-% podiel rodinných domov. Pri tomto rozsahu obnovy by bytové domy na Slovensku mali byť obnovené v roku 2029 a rodinné domy v roku 2043.

Odhadovanú sumu približne 250 až 350 miliónov eur, určenú na zlepšovanie tepelnotechnických vlastností a modernizáciu budov na bývanie na roky 2014 až 2020 z verejných zdrojov, označuje MDVRR za nedostatočnú. "Chýbajúce finančné prostriedky bude potrebné zabezpečiť aj z iných zdrojov, napríklad využitím finančných prostriedkov z európskych fondov, stavebných sporiteľní, komerčných bánk a vlastných zdrojov vlastníkov bytov," konštatuje rezort dopravy.

Slovensko je na základe smernice Európskej únie (EÚ) povinné každoročne obnoviť 3 % z celkovej podlahovej plochy vykurovaných alebo chladených budov, ktoré vlastnia a využívajú ústredné orgány štátnej správy. Z celkovej plochy týchto budov 445.791 štvorcových metrov (m2) to predstavuje 13.374 m2 ročne. Pri obnove nebytových budov sa počíta s využitím štrukturálnych fondov EÚ, najmä prostriedkov z Operačného programu Kvalita životného prostredia a Integrovaného regionálneho operačného programu 2014 až 2020.

Hĺbkovou obnovou budov sa podľa ministerstva dopravy zabezpečí okrem zníženia potreby energie a emisií oxidu uhličitého (CO2) predĺženie životnosti budov, užívateľskej bezpečnosti a zlepšenie hygienických podmienok pri užívaní budov. "Obnova budov prináša aj ďalšie významné pozitívne prínosy vrátane tvorby pracovných miest, zlepšovania zdravia, zmierňovania energetickej chudoby, zvyšovania energetickej bezpečnosti a priemyselnej konkurencieschopnosti," uzatvára rezort.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Prezident vníma osobný príbeh sv. Cyrila a sv. Metoda ako inšpiráciu
<< predchádzajúci článok
Britská kráľovná pokrstila vojenskú loď fľašou whisky